Hastalıklardan uzak bir kış için, 5 farklı çay önerisi

Havaların soğumasıyla birlikte üst solunum yolları rahatsızlıkları da kendini gösterdi. Çeşitli hastalıklara ve enfeksiyonlara neden olan virüslerle mücadelenin en iyi yolu bağışıklık sistemini güçlendirmek. İşte bağışıklık sistemini güçlü tutacak çay önerileri

Ekinezya Çayı

Ekinezya, yıllardır pek çok sağlık problemine karşı tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücutta oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçerken, ağrı kesici özelliğiyle de rahatlatıcı bir etki gösterir. Soğuk algınlığına yol açan virüsler üzerinde öldürücü etkisi bulunan ekinezya çayı, kışın vazgeçilmez şifalı içeceklerinden biridir.

 

Ihlamur Çayı

Ihlamur Kış çayı denildiğinde akla gelen ilk bitki olan ıhlamurun faydaları saymakla bitmez. Kan dolaşımını ve terlemeyi kolaylaştırıp, vücuttan mikropların atılmasını kolaylaştırır. Özellikle bal ile içildiğinde soğuk algınlığından kaynaklanan öksürüğe de iyi gelen ıhlamur çayı, ekspektoran özelliği sayesinde balgamı yumuşatarak atılımını kolaylaştırır.

Zencefil Çayı

Yapılan bilimsel araştırmalar zencefilin içinde bulunan gingerol, şogaol gibi bileşenlerin, vücuttaki iltihapları gideren kuvvetli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Zencefil çayı, vücut ısısını arttırarak bağışıklık sistemini destekler, özellikle kış aylarında yaşanan grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların önlenmesini sağlar.

 

Adaçayı;

Hoş kokusu ve sayısız faydasıyla kışın vazgeçilmez çaylarından biri… Boğaz ağrılarını ve mide ağrılarını dindirirken, sindirim sistemini de düzenleyen adaçayı, idrar ve ter söktürücü özelliği sayesinde özellikle ateşli hastalıklar sırasında vücudu rahatlatır. Antiseptik etkisi sayesinde kanı temizleyip, yüksek tansiyonu düşürür ve rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

Nane-Limon Çayı

Bağışıklık sistemini güçlendirmekten, kas gevşetici etkisine; ateş düşürücü özelliğinden, kan dolaşımını ve şekeri düzenleyen etkisine kadar nesilden nesile şifa kaynağı olarak görülen nane limon çayı; yumuşak aroması ve ferahlatıcı etkisi sayesinde vücudu kış hastalıklarına karşı mükemmel bir şekilde koruyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir