Cumhurbaşkanı Erdoğan: 3 şehidimiz var, rejimin kaybı çok büyük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Siyaset Akademisi’nin açılış töreninde konuştu. ‘Libya ve İdlib’de gelişmeler lehe döndü’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “3 tane şehidimiz var. Rejim güçlerinin kaybı çok yüksek. Mücadele devam ediyor, edecek. Ruslarla görüşmeler devam ediyor, edecek.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan açılıştaki konuşmasında konuya ilişkin şunları söyledi:

” Enerjide yeni bir dönemin kapılarını açıyoruz. Sondaj gemisi, sismik araştırma gemilerimiz yoktu. Bir tane yarım yamalak gemi bulmuşlardı, onunla dolaşıyorlardı. Onların hepsi tarih oldu. Şimdi 2 tane bize ait, 3 tane de sondaj gemimiz var. Kendi denizlerimizde yapabileceğimiz gibi, başka denizlerde de bunu yapabiliriz. Şuanda Libya ile yaptığımız anlaşmalarda malum çevreyi çıldırtan da bu. Şuanda Libya iyi gidiyor. Gayrimeşru Hafter var ya… Asker desteği, güvenlik desteği alıyor. Biz de Libya’ya askeri eğitim noktasında verdiğimiz destek ve ayrıca eğitimini alan askerlerle beraber Libya’da daha önce lehine gelişen yapıyı tersine döndürdük. İdlib’de de gelişmeler lehe döndü.  3 tane şehidimiz var. Rejim güçlerinin kaybı çok yüksek. Onları tek tek anlatmama gerek yok. Mücadele devam ediyor, devam edecek. Ruslarla görüşmeler devam ediyor, edecek. Şunu söylüyoruz, biz Adana Mutabakatı ile İdlib’teyiz.

Bu sınırları Bay Kemal çizmedi. Sen anlamazsın bu işlerden. Sen siyasetin cahilisin. Bizi taciz eden kim olursa olsun tepesine bineriz. Akıl veriyor… Esed ile görüşsünler diyor. Sen daha Esed’i tanımazken ben onunla görüşüyordum. Çok seviyorsan git görüş. Ama şuanda Esed’in nasıl bir katil olduğunu, nasıl kendi vatandaşlarını haince öldürdüğünü görmüyorsan ben sana ne diyeyim… 

Rusya’nın İran’ın desteği olmasa Esed’in ayakta durma ihtimali yok.

Biz bu bölgede terörist istemiyoruz. En batısından en doğusuna bu topraklar huzur toprağı olsun istiyoruz. Yüz binlerce vatandaşını öldüren bir Esed’i kalkıp da dost olarak görmek mümkün değil. Varsın o Bay Kemal’in dostu olsun ama o bizim dostumuz olamaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir