Hayatlarını hiçe saydılar, öğrencileri coroNASA’ya yolladılar

‘Corona’ dünyayı kasıp kavururken, İzmir’deki bir okul ABD’ye gezi düzenledi…

Türkiye’de ilk corona virüs vakasının tespit edilmesinin ardından “eğitime ara verilip verilmeyeceği” tartışmalarıyla gözler okullara çevrilirken, eğitim kurumlarının virüsü ne derece ciddiye aldığının bir örneği İzmir’de ortaya konuldu.

Corona virüsü ABD gezisini engellemedi

Dünyayı kasıp kavuran Corona virüsünün etkisiyle her geçen gün vaka ve ölüm sayısının arttığı bir zaman diliminde, İzmir’deki bir okulun iki öğretmeni ile 30 öğrencisi, ‘Zorunlu haller dışında kamu personelinin yurtdışı çıkışlarının onaylanmadığı’ tarih içinde Amerika’ya gönderildi.

İzmir Bornova Anadolu Lisesi okulunun idaresi tarafından belirlenen iki öğretmen ve 30 öğrenci, 7 Mart Cumartesi günü İzmir Adnan Menderes Havaalanı’ndan İstanbul aktarmalı olarak ABD’ye uçtu.

Türkiye’de Corona virüs nedeniyle yurtdışı ve yurtiçindeki toplantıların, etkinliklerin iptal edildiği dönemde, gezi için nasıl onay alındığı tartışma konusu oldu.

Corona virüsünün en yaygın olduğu günlerde, Sağlık Bakanlığı’nın ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı uyarılara rağmen düzenlenen gezi, veliler arasında tedirginlik yaratırken “gezinin iptal edilmesi” yönündeki taleplerin ise dikkate alınmadığı ileri sürüldü. Okul müdürü, “Biz göndermeyelim, erteyelim dedik. Veliler ise ‘gönderin’ dediler” diye konuştu.

İznin nasıl verildiğine ilişkin açıklama yapılmadı

Virüs kontrol altına alınamadığından, dünya genelinde hükümetlerce çeşitli kısıtlamalarla gidilmesinin ciddiye alınmayıp ABD gezinin iptal edilmemesine ilişkin okul idaresi ve İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kamuoyuna açıklama yapması bekleniyor.

Okul idaresi bu konudaki soruları yanıtsız bırakırken, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli bir yetkili, gezi konusunda bilgilerinin olmadığını ifade etti. İzmir İl Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nden ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Amerika’dan 15 Mart 2020 pazar günü dönecek öğretmen ve öğrencilerinin, 14 gün boyunca karantina altına alınıp,  alınmayacağı da merak konusu oldu.

-Bakanın açıklamalarıyla çelişen gezi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsüyle ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamalarda tüm önlemlerin alındığını belirterek “Sorun küresel, mücadelemiz ulusal. Biz sorunu siyasal bir içerikle ele almadık. Bilimsel bir yöntemle ilerledik. Bilimsel veriler doğrultusunda karar verdik. Etik olarak tek kriterimiz insan sağlığı oldu” demiş ve zorunlu olmadıkça yurtdışı gezilerine gidilmemesi uyarısında bulunmuştu.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilerin ABD seyahati öncesinde virüsün tehlikesine dikkati çekerek, okullarda başlattığı dezenfekte çalışmalarına ilişkin resmi internet sitesindeki paylaşımı da dikkatleri çekti.

-Biz göndermeyelim dedik, veliler ‘gönderin’ dedi

Konuyla ilgili görüştüğümüz Bornova Anadolu Lisesi Müdürü Aydın Doğmuş, gezinin daha önceden planlanmış bir gezi olduğunu belirtti. İzmir Valiliği’nin izniyle gerçekleştirildiğini ifade etti. ‘Zorunlu haller dışında kamu personelinin yurtdışı çıkışlarının onaylanmadığı’ uyarısının tarih itibariyle söz konusu olmadığı söyledi.

“Öğrenci velilerinin yazılı izinleri var” diyen Okul Müdürü Doğmuş, yaşanan coronavirüs salgınıyla ilgili gezinin iptal edilmesini gündeme getirdiğini belirterek, “Ben geziyi iptal edelim, göndermeyelim dedim. Veliler ise ‘gönderin’ dediler” diye konuştu.

Öğrencilerin, NASA’ya gerçekleştirdiği geziden 15 Mart’ta döneceklerini doğrulayan okul müdürü, 14 kuralına uyulup, uyulmayacağı konusundaki soruyu, “Yetkililerin alacağı her türlü önleme uyulacaktır” diye yanıtladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir