“Yurt dışından dönen öğrenci ve öğretmenlere gereken prosedür uygulanacak”

Küresel Coronavirüs salgınına rağmen ABD gezisine gönderilen 30 öğrenci ve iki öğretmen için Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı genelgelerdeki prosedürlerin uygulanacağı bildirildi.

Dünyayı kasıp kavuran Corona virüsünün etkisiyle her geçen gün vaka ve ölüm sayısının arttığı bir zaman diliminde, İzmir’deki bir okulun iki öğretmeni ile 30 öğrencisinin ABD gezisine gitmesiyle ilgili Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nden beklenen açıklama geldi.

Milli Eğitim İl Müdürlüğü yetkilileri, 15 Mart’ta yurda dönecek öğrenci ve öğretmenler için Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın virüs salgını sonrası yayınladığı genelgeler doğrultusunda gereken prosedürlerin uygulanacağını bildirdi.

Bakanlık genelgesi ne diyor

Sağlık Bakanlığı’nın konuya ilişkin genelgesinde 2019-nCoV Koronovirüs vakalarının görüldüğü ülkelere seyahat edenlerin, bu ülkelerde bulunduğu sürede ateş ve öksürüğün eşlik ettiği ciddi akut solunum sistemi enfeksiyonu gelişmesi durumunda hemen ilgili yerlere başvurmaları isteniyor. Hijyene gerekli önemin gösterilmesi istenen genelgede “(Yurt dışında) kalabalık yerlere girilmemesi, girilmek zorunda kalınıyorsa ağızın ve yüzün kapatması , mümkünse maske kullanması önerilir. Yolculuk dönüşü 14 gün içinde ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gelişirse sağlık kuruluşuna başvurmaları ve seyahat öyküsünü bildirmeleri gerekmektedir.” ifadeleri yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 7 Mart tarihli konuya ilişkin genelgesinde ise yaygınlaşan koronovirüs salgını nedeniyle öğrenci ve personelin yurt dışına çıkmaması, çıkanların da gerekli koruyucu önlemleri alması, dikkatli olmaları yönünde uyarı yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir