CHP’den koronavirüs raporu: Bin kişiye 2.8 yatak düşüyor

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla hazırladığı raporda Türkiye’deki hasta yatakları ve doktor sayısının eksiklerine dikkat çekildi.

Cumhuriyet Gazetesi’den Mahmut Lıcalı’nın haberine göre “Türkiye’nin Salgına Karşı Kırılgan Sağlık Sistemi” isimli raporda şu bilgiler yer aldı:

  • 232 bin hasta yatağı var. Türkiye’de hastane sayısı 1534’tür. Olası bir sağlık krizinde daha da önemli olan hasta yatağı sayısıdır. Türkiye’de hastanelerde yaklaşık 231 bin 913 hasta yatağı bulunmaktadır.
  • Bin kişiye 2.8 yatak düşüyor: OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen hasta yatağı sayısı bakımından Türkiye 2.8 ile sondan 9. sıradadır. Japonya’da bu sayı 13,1, Almanya’da 8, Fransa’da 6, İtalya’da 3.2’dir.
  • Yoğun bakım yatağı sınırlı: Türkiye’de son verilere göre erişkin yoğun bakım hasta yatağı sayısı 24 bin 71 olarak hesaplanmaktadır. 
  • Doktor sayısı yetersiz: OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen doktor sayısı bakımından Türkiye 1.9 ile son sıradadır. Avusturya’da bu sayı 5.2, Almanya’da 4.3, İtalya’da 4, Fransa’da 3.4’tür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir