100 milyarlık destekte işsizlere metelik yok…

Corona Virüs’ün ekonomideki olumsuz etkilerine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketinde yoksullara yönelik alınacak önlemlerin yetersiz bulundu, destek paketinde işsizler unutuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Corona Virüs salgınının ekonomideki olumsuz etkilerine karşı açıkladığı ve “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adını verdiği 100 milyar liralık önlem paketinde, 6 milyon 571 bin olduğu iddia edilen işsizin  hesaba katılmadığına dikkat çekildi. Pakette, halka para dağıtılması kararının alınmamasının eksiklik olduğu kaydedildi.

Ekonomide yaşanan krizin, önceki krizlere hiç benzemediğini belirten Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Seyfettin Gürsel, “Ama görünen o ki hükümet, mevcut krize eski şablonlarla yaklaşmayı tercih etti” dedi.

Açıklamam önlem paketinde,  firmalara yönelik kredi borçlarının ötelenmesi ve KGF desteği gibi olumlu sayılabilecek adımlar olduğunu idikkat çeken Prof. Gürsel, buna karşın sayıları her geçen gün artan işsizlere dönük bir tedbir olmadığının altını çizdi.

Kısa çalışma ödeneği gibi istihdamı korumaya yönelik önlemlerin işsizliği durdurmak için yetersiz olacağını kaydeden Gürsel,  “Bu paketteki en büyük eksiklik, işsizlerin hesaba katılmamış olması. Ciddi bir krize doğru gidiyoruz, işsiz sayısı daha da artacak. Neden bu paketin içinde işsizlik tazminatının kolaylaştırılması yok? Neden tazminat süresinin uzatılması yok? Hükümet, milyonlarca işsizi hâlâ bir sorun olarak görmüyor?” diye konuştu.

Açıklanan önlemlerin TOBB, TİM, DEİK, MÜSİAD gibi hükümete yakın iş örgütleri tarafından memnuniyetle karşılanması karşısında sivil toplum kuruluşlarının, özellikle de sendikaların ve işçi temsilcilerinin sesini çıkarmaması da eleştirilere neden oldu.

Küresel salgının ekonomide ortaya çıkaracağı kriz sürecine karşı para politikalarından çok maliye politikalarına ihtiyaç olduğunu vurgulandı. Pakette şirketlerin finansman ihtiyacına dönük adımlar atıldığını ancak krizden asıl etkilenecek geniş halk kesimlerinin görmezden gelindiğini de ifade edilirken, krizin boyutları düşünüldüğünde 100 milyar TL’lik paketin yetersiz kalabileceğine dikkat çekildi. “Pakette daha çok vergi erteleme ve yeni kredi imkanları açıklanmış oldu. Ama sıcak para olarak hanelere girecek bir destek yok. Oysa harcama talebini artırabilmek için daha kapsamlı tedbirler gerekiyor” dendi.

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir