İngiltere ve Rusya’da koronavirüs aşısı testine başlandı

Dünyayı saran koronavirüs salgınında enfekte olanların sayısı ve can kayıpları her geçen gün artarken virüse karşı geliştirilen aşıyla ilgili İngiltere ve Rusya’dan umut veren haber geldi.

Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları çalışmaları sonucunda koronavirüse karşı geliştirdiği aşının testine başlanacağını bildirildi. 

The Guardian’ın haberine göre Oxford Üniversitesi’nden Profesör Sarah Gilbert’in başkanlığındaki ekip, aşıyı gelecek hafta hayvanlar üzerinde test edecek. Testlerin başarılı olması durumunda ise aşı önümüzdeki ay insanlar üzerinde denenecek.

En kısa sürede üretilmesi gerekiyor

Oxford Üniversitesi’nden Profesör Adrian Hill, “Aşının en kısa sürede üretilmesi gerektiğinin farkındayız. Özellikle koronavirüsün etkisinin en yüksek olmasını beklediğimiz haziran-temmuz aylarına kadar hazır olması gerektiğini biliyoruz” diye konuştu.

Hill, “Tüm deneme güvenliği kurallarına uyacağız, ancak olumlu sonuç veren bir aşımız olur olmaz, dağıtılmasını sağlamak için lisans prosedürlerin hızlandırılmasını öngörüyoruz. Ne kadar erken aşı sağlayabilirsek o kadar iyi” ifadelerini kullandı. 

Oxford ekibinin sınırlı üretim kapasitesine sahip olduğunu belirten Hill, eğer testler aşının başarılı olduğunu gösterirse büyük ölçekli bir aşı üreticisi ile birlikte çalışmaları gerekeceğini söyledi. 

Bu ay, ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Müdürü Anthony Fauci ve İngiltere hükümetinin Baş Bilim Danışmanı Sir Patrick Vallance, koronavirüs aşısının en iyi ihtimalle 12-18 ay sonra piyasada olabileceğini söylemişti.

Oxford ekibinin aşıyı, testlerden olumlu sonuçlar almaları halinde bahsedilen bu süreden daha önce piyasaya sürmeyi hedeflediği belirtildi. 

Rusya’da geliştirilen aşının testine başlandı

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu koronavirüse karşı geliştirilen aşı prototiplerinin testlerinin başladığını duyurdu.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre, koronavürüse karşı geliştirilen aşı prototipleri test edilmeye başlandı.

Prototipler, ‘mümkün olan en kısa sürede’ Vektor Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Bilim Merkezi tarafından geliştirildi.

Bilim insanlarının hayvanlar üzerinde bağışıklık sağlayıcılık incelemelerini yürüttüğü kaydedildi.

Uzmanların hücresel ve hümoral bağışıklık yanıtı oluşturacak en güvenli ve umut vaat eden prototipleri elde etmesi gerekiyor.

Bilim insanları aşının uygulanmasının yılın dördüncü çeyreğinde mümkün olmasını umuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir