Koronavirüs tedavisinde umut veren gelişme

Ebola ile mücadele kapsamında geliştirilen Remdesivir adlı ilaç koronavirüse yakalanan 79 yaşındaki bir hastada denendi ve hastanın tedaviye yanıt verdiği açıklandı

Koronavirüs (COVID-19) kaynaklı hasta sayısına ve cannkayıplarına her geçen gün yenisi eklenirken, salgına karşı aşı arayışı da sürüyor. 

Uzmanlar özellikle başka hastalıklar için kullanılan ilaç ya da aşıların koronavirüse karşı etkili olup olmayacağını araştırıyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, 10 yıl önce Ebola ile mücadele kapsamında geliştirilen Remdesivir adlı ilaç İtalya’da corona virüse yakalanan 79 yaşındaki bir hastada denendi ve hasta tedaviye yanıt verdi. Adı açıklanmayan hasta 12 gün sonra taburcu edildi.

Aynı habere göre ABD’de korna virüs testleri pozitif çıkan ve durumu kritik seviyeye gelen bir kadın hasta da Remdesivir tedavisine yanıt verdi.

MERS’E KARŞI ETKİLİ OLMUŞTU

Ebola ile mücadele için geliştirilen Remdesivir klinik incelemelerinde iyi bir sonuç vermemiş, 2012 yılında ise bir başka virüs enfeksiyonu olan Mers’e karşı etkili olduğu görülmüştü.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre koronavirüse yakalananların yüzde 80’i tedaviye ihtiyaç duymaksızın hastalığı atlatabiliyor. Ancak hastalığın ağır seyrettiği durumlarda insanların solunum sorunları yaşadığı bildiriliyor.

Kansere karşı kemoterapi tedavisi görenler ile daha önce farklı rahatsızlığı olan yaşlılar en riskli gruplar arasında kabul ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir