Virüse karşı kişisel tedbiriniz, tüm toplumu etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi-küresel salgın” olarak değerlendirilen Koronavirüs, dünyanın birçok ülkesini etkisi altına almış durumda. Virüsün yayılımı hızla devam ederken uzmanlar da dünya nüfusunu önemli oranda etkilemesi öngörülen salgına karşı alınacak bireysel tedbirlerin önemi konusunda sık sık uyarıda bulunuyor.

Virüs bulaşanların yüzde 80’inin hastalığı sağlık desteğine ihtiyaç duymadan ayakta atlatacağını vurgulayan uzmanlar, sağlık desteğini ihtiyaç duyacak olan yüzde 20’lik dilimdeki hastaların bir bölümünün de yoğun bakım ihtiyacı yaşayacağını hatırlatarak şu noktaya dikkati çekiyor:

“Hızlı yayılmayla çok sayıda kişinin aynı anda hasta olması demek, sağlık sisteminde personel, yatak kapasitesi gibi birçok noktada ciddi zorlanmalara neden olacaktır. Virüsün yayılma hızını minimum düzeye indirilmesi, sağlık sisteminin daha iyi işlemesini, hastalara gerekli desteğin daha etkin verilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle el yıkama, mesafeyi koruma, evde kalma gibi alacağımız küçük önlemler virüsün yayılma hızını kesmede son derece etkili. Bu sadece kendiniz için değil, aileniz, çevrenizdeki yaşlılar ve tüm toplum için önem taşıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir