Profesör kadın, dozere karşı!

Yerli tohum tarlasına dozerle dalan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, üniversitede görevli iki profesörün direnmesiyle çılgına döndü. Kadın profesör, Bağ’ın üzerine doğru sürdüğü dozerin altına yattı. Stratejik önemi bulunan tarlaya girilmemesi için çok konuşulacak direnişe imza attı.

Olay, DenizliPamukkale Üniversitesi (PAÜ) Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM) ‘Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi’nde Tarım Bakanlığı ve AB destekli üretim alanında yaşandı.

Üniversite yönetimi alanın bir kısmına öğrenciler için sosyal faaliyet alanı yapma kararı aldı. BİYOM’da görevli Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ve Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, üniversitenin kararına tepki göstererek, söz konusu alanda nöbete başladı.

Bir süre önce , iş makineleri sabah saatlerinde alana gönderilerek çalışma yapılması istendi. İki öğretim üyesinin direnişi üzerine , Rektör Hüseyin Bağ alana geldi. Dozerle alana daldı.

Çıkan tartışmada rektörün, iki profesörü tartakladığı iddia edilirken, Prof. Fevziye Çelebi Toprak “Burada, Rektör eliyle tam bir bilim katliamı yapılıyor” diyerek kendini dozerin önüne attı. Tekerlek arasında kaldı.

Dozerler, direnişe karşı durdu. Her iki taraf birbirinden şikayetçi oldu, olay yargıya taşındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir