Akşener: Koronavirüsle mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanları “şehit” kabul edilsin

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, koronavirüs salgınıyla mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit olarak kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Akşener KRT TV’de katıldığı Çiğdem Akdemir’in programda gündeme ilişkin görüşlerini aktardı. Salgın nedeniyle kendilerinin de tebbir uyguladıklarınu bildiren Akşener ” “Partiden arkadaşlarımla internet üzerinden görüşüyorum. Mesai evin içinden devam ediyor. Elbette zorlu bir süreç…” açıklamasında bulundu.

Koronavirüs salgını nedeniyle kapsamlı bir karantina kararının alınmasının asıl nedeninin ekonomi olduğunu savunan Akşener, “Sayın Bakan Fahrettin Koca ‘Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin’ dedi. Bilim kurulu üyeleri herkesin evlerinde kalmaları gerektiğini söyledi. Ama zorunlu karantinayı devletin ilan etmesi gerekir” görüşünü aktaran . Bunu bilim insanları da Bilim kurulu içindekiler de söylüyor. Bu niye olmuyor diye bakmamız lazım. Her konuda son söz sayın Erdoğan’da. Bilgisayar üzerinden yapılan bir konuşmada Milli Eğitim Bakanı okullardaki tatilin devamını Sayın Erdoğan’a sordu. Talimatını sordu” ifadesini kullandı.

Akşener, salgınla mücadelede sağlık çalışanlarının özverili bir çalışma gösterdiğine değinerek “Ben, koronavirüsten dolayı hayatını kaybeden doktor, hemşire tüm sağlık çalışanlarının şehit ilan edilmesini öneriyorum. Ailelerine de bu şekilde davranılması gerektiğini öneriyorum” çağrısında bulundu.

Akademisyenlerden destek

 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Ana Bilim Dalı üyesi ve İnterdisipliner Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Karabulut da Koronavirüs mücadelesinde yaşamını yitiren sağlık personelinin şehit sayılmasını istedi. 
Prof. Karabulut, “Kaybettiğimiz sağlık çalışanlarına şehit hakları verilmesi için yasa çıkarılmasını talep ediyorum. Çünkü o kişiler kamu vicdanında ülkesi ve vatanı için gözünü bile kırpmadan kendi hayatlarının riskte olduğunu bilerek çalıştılar. Sağlık çalışanlarının elbette mesleki riskleri var, ama milli seferberlikte, eğer olayın adı milli ise, ölenlere şehit hakkı verilmelidir” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir