Erdoğan yeni tedbirleri açıkladı, “gönüllü karantinaya uyalım” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadele kapsamında yeni tedbirleri açıklayarak, vatandaşlara gönüllü karantina uymaları çağrısında bulundu.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, koronavirüsün küresel düzeydeki yayılımını aktararak Türkiye’nin de bundan etkilendiğini belirtti.

Güncel vaka ve can kayıpları hakkında bilgi aktaran Erdoğan, mücadelenin kararlılıkla süreceğini, bu süreçte daha fazla fedakarlık yapmak gerektiğini söyledi.

Rehavete, paniğe kapılmadan mücadelenin devam etmesi gerektiğini bildirerek, açıklanan ekonomik destek ve önlem paketleri hakkında da bilgi veren Erdoğan, hastalık zincirinin bir an önce kırılmasını hedeflediklerini, uyarılara ikazlara kulak verilmesini, uyulmasını istedi.

İhtiyaç duyulan sağlık malzemesi konusunda yerli üretim olduğundan sıkıntı yaşanmadığını bildiren Erdoğan bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda yeni tedbir paketini hayata geçirdiklerini kaydederek, tedbirleri şu şekilde sıraladı:

“1- Şehirler arası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır,

2- Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışama sistemine geçilecektir,

3-Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanacaktır,

4-Piknik alanları ormanlar ören yeri gibi alanlar hafta sonu kapalı olacak hafta içi de buralarda hiçbir şekilde toplu olarak bulunulmayacaktır,

5-Askerlerimiz 14 gün karantian kuralına uygun olarak kontroll

celp ve terhis uygulamasına tabi olacaktır,

6-Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir,

7-  Tüm illerimizde valilerin başkanlığında pandemi kurulu oluşturularak alınan tedbirlerin takibi yapılacak gerektiğinde ilave tedbirler kararlaştıracaktır,

Şimdi asıl önemli yere geliyorum. Bu tedbirlerin 30 büyük şehrimizin tamamında titizlikle uygulanması kararı uygulamaya geçmiştir.

Ev ve iş yeri dahil her ortamda sosyal mesafeye dikkat ederek toplu ulaşımı zorunlu olmadıkça kullanmayarak, alışveriş ihtiyacı dışında sokağa çıkmayarak temizliğimize hassasiyet göstererek tedbirlerin etkinliği artırmamız şarttır.

Şayet bu tedbirlerin daha ileri noktalara ulaşmasını istemiyorsak, gönüllü karantina şartlarına harfiyen riayet etmeliyiz. Yani evimizden çıkmayacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir