Gizli servislerin tıbbi malzeme savaşları

Koronavirüs (COVID-19) salgınıyla birlikte ülkelerde oluşan maske ihtiyaçları gizli servislerin adının karıştığı operasyonları gündeme gelmeye başladı.

Salgının yayılım hızını arttırdığı son günlerde, ülkeler virüse karşı koruma ve tedavi amaçlı kullanılan maske, solunum cihazları eksiğini gidermek için çaba gösteriyor. Bu ekipmanlar için bazı ülkeler üretme ya da ithal etme girişiminde bulunurken ülkeler arasında bir mücadele yaşanıyor.

Der Spiegel’in haberine göre, Almanya’nın satın aldığı 6 milyon maske Kenya havaalaninda ortadan kayboldu. Ülkede koronavirüsle ilgili satın almalar Savunma Bakanlığı’na devredildi.

MOSSAD devreye girdi

İsrail’den Channel 13’ün haberine göre, istihbarat servisi Mossad’ın da İsrail için başka ülkelerden maske ve solunum cihazı getirdiğini duyurdu.

Haberde Mossad’ın geçen hafta İsrail’e 100 bin test kiti getirdiği, inceleme sonunda bu kitlerin koronavirüs için kullanılmadığının ortaya çıktığı yazıldı. Mossad’ın İsrail ile diplomatik ilişkisi olmayan ancak tıbbi malzeme üretimleri, stokları bulunan Arap ülkeleriyle temasta olduğu belirtildi.

Çekya, Çin’in İtalya’ya göndermek istediği ve ülkede bir depoda bulunan maske ve solunum cihazlarına el koydu. İtalyan makamlarının tepkisine neden olan gelişme sonrası Çekya, hata yapıldığını kabul etti ve malzemelerin gönderileceğini açıkladı.

Tunus Ticaret Bakanı Muhammed el Museylini, ülkede stokta buunan tıbbi ekipmanların bir bölümünün salgın nedeniyle Avrupa ülkeleri tarafından çalındığını öne sürdü. Museylini, Tunus’a tıbbi alkol taşıyan bir gemiye İtalya tarafından el konulduğunu açıkladı.

AFP ajansı, İtalya’nın Yunanistan’a giden bin 840 solunum cihazına el koyduğunu duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir