İçişleri Bakanı Soylu: 12 yerleşim yeri karantinada

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Rize’de bugün 1 belde ile 4 köyde karantina uygulamasına başlanmasını değerlendirirken, karantina uygulamasının yalnız bu ilde değil farklı 12 yerleşim yerinde olduğunu açıkladı.

NTV’de katıldığı yayında soruları yanıtlayan Soylu, Sağlık Bakanlığı’nın bugün Rize’nin Kendirli beldesi ve beldeyle yakın temasta olan Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köylerinde potansiyel vakaların önüne geçebilmek için karantina uygulaması başlatılmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Soylu karantina uygulamasının ilk kez Rize’de başlanılan bir karar olmadığını belirterek “Türkiye’de belde ve köy olarak 12. karar. Bazı köylerde veya beldelerde bulaşım riski çok olunca bu kararı alabiliyorlar. Rize’de 5 ayrı noktada alınan tedbirin amacı bir ölüm vakası var ve 65 yaş üstü çok vatandaşımız var” ifadesini kullandı.

Sağlık malzemesi üreten 110 firmayla sözleşme imzalandı

Soylu şunları söyledi:

“Meselenin başından itibaren hepimiz dünyayı izliyoruz. 30 Ocak’ta tüm sınır kurumlarını uyaran tebliğimiz yayınlandı. Sınır kapılarından başlayan, umuma açık yerler olmak üzere tüm tedbirleri almaya çalıştık.

Dört temel ana meselemiz var; kamu düzenini ayakta tutmak zorundayız. sağlık sistemimizi ayakta tutmalıyız, sağlık, gıda ve hijyen sistemi sıkıntıya uğramamalı. Maskeden tutun solunum cihazına, hijyen malzemelerine kadar. Sağlık malzemesi üreten şirketlere ciddi çağrılarda bulunduk, bugün 110 şirketle Sağlık Bakanlığımız anlaşma imzaladı. Dördüncüsü sosyal izolasyon. Şu ana kadar kapattığımız işletme sayısı 211 bin 670. Buraya 1448 adli ve idari işlem yaptık. Kamuda yarı yarıya çalışmaya geçildi. Her türlü tedbir alınabilir. Bölgesel karantina uygulanabilir, üst tedbirler alınabilir. Ama bunları gerçekleştirdikten sonra ortadaki durum nedir? Şu anda tespitlerimize göre yüzde 80 hayat durmuş durumda. Günde 10 milyon 89 bin 208 kişi toplu taşıma ile yolculuk yaparken şu anda yüzde 10’a düşmüş durumda. Şehir içi trafik yoğunluğuna, şehirler arası trafik yoğunluğuna bakıyoruz. Şehirler arası otobüs yolcularında düşüş yüzde 90. Aynı zamanda şehirlerin ana caddelerindeki yoğunluğu izliyoruz. Herkesin kendi tedbirini alması lazım. Herkes sosyal izolasyonunu sağlamaya çalışacak.

Şehirler arası seyahate kısıtlama

Sokağa çıkma yasağına gerek yok demem. Bulaşıcılığın hangi ölçekte ve nasıl yayılacağı konusunda tahminlerimiz olabilir ama bugünden bir şey söylemek sadece tahmindir. 65 yaş üstü büyüklerimize sınırlama koyduk. Kimsesiz bırakmadık ama. Sosyal devletin bütün unsurlarını ortaya koymaya çalışıyoruz.”

Soylu şehirler arası seyahatlere kısıtlama getirildiğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir