Alkışlar, Menemen Atatürk Anadolu Lisesi’ne

Son yıllarda ülkemizde ve dünyada yaşanan toplu göç dalgaları mülteci ve göçmenlere yönelik yabancı düşmanlığını önemli bir olgu olarak karşımıza çıkardı. Güncel tartışmalar arasında yer alan yabancı düşmanlığının (zenofobi), genç neslin gözünden nasıl algılandığı, yabancı düşmanlığını etkileyen faktörlerin neler olduğu ve buna yönelik önerilerin geliştirilmesi amaçlanarak Menemen Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri Berrinay Torun ve Özge Gür, danışman öğretmenleri Yavuz Çetin rehberliğinde“Küryerel Bir Problem: Zenofobi” isimli proje geliştirdiler.

İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Uşak ve Denizli illerindeki okullarda öğrenim gören öğrencilerin projeleriyle katıldıkları 51. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması bu yıl Dokuz Eylül Üniversitesi koordinatörlüğünde gerçekleştirildi. TÜBİTAK jürisinde görevli öğretim üyeleri tarafından 9-10-11 Mart 2020 tarihinde İzmir Kültürpark Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen bölge sergisine davet edilen altı projeden biri olma gururunu yaşayan öğrenciler, 12 Mart 2020 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde Sosyoloji alanında bölge üçüncülüğü kazanarak büyük bir başarı elde ettiler.

Menemen Atatürk Anadolu l,isesi Müdürü Dr. Yurdagül Arıkan “Öğrencilerimizin bu başarısı bizleri çok mutlu etti. Özellikle konunun güncel  ve toplumsal açıdan önemli olmasının bu başarıda büyük bir etken olduğunu düşünüyorum. Köklü okulumuzun sayısız başarıları arasına  böyle büyük bir başarı  kattıkları için  başta proje koordinatör öğretmenimiz Yavuz Çetin’e   ardından öğrencilerimiz Berrinay Torun’a ve Özge Gür’e  çok teşekkür ederim”   dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir