Corona virüsü Amerika’daki Türk iş insanlarına da darbe vurdu…

Tüm dünyayı etkileyen ve ölümlere yol açan Korona virüsü, Amerika’daki Türk işadamlarını vurdu Özellikle virüsün etkili olduğu New York ve New Jersey’de faaliyet gösteren işadamları, süreci en az zararla atlatmanın yollarını arıyor.

NEW YORK- Tüm dünyada Korona virüsü can almaya ve virüse karşı alınan önlemler artarak devam ederken,  Amerika’da faaliyet gösteren birçok Türk işletmeye de darbe vurdu.

Türk Amerikan iş dünyası süreci tedirginlikle izlerken, virüs nedeniyle önlemlerin arttığı New York ve New Jersey’de iş dünyası, çalışan sayısının ya da çalışma saatlerinin azaltılmasından, indirim kampanyalarının düzenlenmesine kadar bir dizi önlemler ile süreci atlatma çabasında. Ancak özellikle ekmek, su ve hijyenik temel ihtiyaç malzeleri üretimi ya da satışı yapan marketler ile toptancılar ise bu süreci karla atlatıyor.

“En büyük darbe işçilere”

Türk Amerikan İşadamları Derneği (TACCI) Başkanı Ali Koçak, virüs krizinin küçük ve orta boy işletmelerinin yanı sıra özellikle restarant işletmeleri, oteller ile çalışanlara büyük bir darbe olduğunu ifade etti. Koçak, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Özellike New York’da restaurantlar çok yaygın. Onlara sipariş yoluyla faaliyetlerine devm etmeleri söylendi, ancak insanlar almak istemiyorlar, çünkü korkuyorlar. Dolayısıyla iş yapamayınca kapanıyorlar. Sahibi olduğum Turkuaz Restaurant’i da kapattık. New York’da işsizlik arttı. Binlerce insan işsiz  kaldı, bunun akıbeti ne olur bilmiyorum ama işsizlik artınca suç oranı da artar. Devlet bu insanlara ne yapacak? “

Devletin virüse ilişkin önlem alması konusunda geç kaldığını da savunnan Koçak, “Bu süreci iyi yönetemediler. Hala devletin önlem alma ve uygulama konusunda yavaş davrandığını düşünüyorum. Moral de veremediler, daha çok ne yapılması konusunda emir veriyorlar, ancak nasıl yapabilecekleri konusunda yardımcı olmuyorlar. İnsanlara evde oturmalarını söylüyorlar, ancak ne yapacaklarını söylemiyorlar. Nasıl destekte bulunacaklarına ilişkin hala somut bir açıklama yok. Amerika bu konuda sınıfa kaldı. “

Toros Restaurantları açık

Toros Restaurantları Sahibi Hüseyin Bayram, şu ana kadar faaliyetler de yüzde 60 bir düşüş olmasına rağmen, çalışanların ve müşterilerin mağdur olmaması için Clifton, Montclair ve Paterson’daki tüm restaurantların açık olduğunu söyledi.

Global salgına yönelik sürece ilişkin belirsizliğin hakim olduğunu ifade eden Bayram, salgının kısa sürede çözüme ulaşmasının öngörülmediğini, dolayısıyla iş dünyasına yönelik tedbirler konusunda devletin şu anda somut bir adım atmadığını kaydetti.

Bayram, şunları söyledi:  “Zaten salgının kısa sürede sonuçlanmayacağı, aylar sürebileceği, hatta Temmuz sonuna kadar sürebileceğini ifade ediyor. Şu anda faaliyetlerimiz sürüyor. Çalışanlarımızın mgdur olmaması için şu an için çalşima saatlerine ilişkin bir düzenleme yaptık. Müşterilerimizin de mağdur olamamsi için tüm restauranlarımızı açık tutuyoruz. Sağlık çalışanları, itfaiyeciler ve polisler gibi kamu çalışanlarına restaurantımızdan sıprarış yoluyla alımlarında yüzde 50 indirim yapıyoruz. Bu süreçte onların yanında olduğumuzu ifade etmek istedik. Yine üşterilerimize yönelik de yüzde 20 indirim yapıyoruz.”

Ali Baba: Belirsizlik var

New York’da faaliyet gösteren Ali Baba Restaurant’ın Sahibi Ali Rıza Doğan da, virüs nedeniyle getirilen önlemlerin New York’daki işletmelerin faaliyetlerine olumsuz etkisinin olduğunu ve bu durundan kendilerinin de etkilendiklerini ifade etti. Sürece ilişkin belirsizliğin oldugunu, ancak nelerin olabileceğine ilişkin somut açıklamaların yapılmadığını ifade eden Doğan, Ali Baba restaurantın açık olduğunu, su an icin calisma saatlerinin duzenlenmesine iliskin onlem aldiklarini ve indirimli satis yaptıklarını kaydetti.  Doğan, iş dünyasınin devletten destek beklentisinin olduğunu sözlerine ekledi.

TADF Başkanı Tulga Tekman

Tekman: Marketler yardım için birleşsin

Türk Amerkan Dernekler Federasyonu (TADF) Başkanı Tulga Tekman da, iş dünyası yani sıra Amerika’da yaşayan Türkler’in bu süreci sağlıklı atlatabilmeleri için çalışma başlattıklarını söyledi. New York Başkonsolosluğu ile konu ile ilgili görüşeceklerini ifade eden Tekman, özellikle bu süreçte zarar görmeyen, aksine karlı olan Türk marketlerine de yardım çağrısında bulundu. Tekman, sayıları bir hayli fazla olan Türk marketlerinin ortak bir depo oluşturarak, Türkler’in özellikle ekmek, su ve hijyenik malzelerine daha uygun fiyatla ulaşmaları konusunda ortak çalışma önerisini götüreceklerini söyledi. Tekman, sosoyal medya üzerinden de virüs konusunda bilgilendirme yaptıklarını ve herhangi bir sorun ile karşılaşan Türk vatandaşlarına yardım için de kendilerine ulaşabileceklerini ifade etti.

TSM Yönetim Kurulu Başkanı Teoman Mutlu

TSM’de üretim ve satış 5 kat arttı

Temizlik ve hijyen malzemeleri yani sıra kozmetik malzemeleri üretim ve satışını yapan TSM’nin Sahibi Teoman Mutlu, bu süreçte satışların 5 kat arttığını söyledi. Ancak sürecin uzamasına ilişkin tedirgin olduklarını ifade eden Mutlu, şöyle devam etti:

“Normalde yılda 1 milyon adet satarken, virüs salgını nedeniyle ayda 3 milyona yakın bir satışımız oldu. Satışlarımız şu an için devam ediyor. Ancak herkes gibi sürecin belirsizliği devam ediyor. Sürecin uzaması ve virüs salgının çalışanlarımızı etkilemesi halinde üretim bandımızı kapatma tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz.”

Öğrencilere ücretsiz yemek

Bu arada bazı restaurant sahipleri de çeşitli yardımlar da bulunuyor. Bunlar arasında New Jersey Cliffside Park’da faaliyet gösteren Çınar Turkish Restaurant’ın öğrencilere yönelik ücretsiz yemek servisi yapacagini aciklamasi Türk toplumu tarafından büyük takdirle karşılandı. Restauran’ın sahibi Tunç Özlü, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, bu süreçte işini kaybeden ya da maddi güçlük veken öğrencilere her gün 15.00- 18.00 saatleri arasında uztersiz yemek verileceğini belirterek, yemek almak isteyen öğrencilerin kendilerine başvurmalarını istedi. Özlü mesajında, “İmkanlarımız ölçüsünde, eleimzden gelen en iyisini yapma niyetiyle başvurularını bekliyoruz” dedi.

Haber: Dilek ESKİ BEZİRKAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir