İstanbul Tabip Odası: İstanbul’daki vaka sayısı 2 bini geçti, 100’ü aşkın sağlık çalışanı enfekte oldu

İstanbul Tabip Odası, kentte Covid-19 tanısı konulan hasta sayısının 2 bini aştığını, 100’den fazla sağlık çalışanın da virüsten etkilendiğini bildirerek vaka artışının bu hızla devam etmesi halinde İstanbul’daki kamu hastanelerinde ciddi yatak sıkıntısı yaşanabileceği uyarısında bulundu.

İstanbul Tabip Odası, doktorlardan gelen bilgiler ışığında İstanbul’daki koronavirüs tablosuna ilişkin İstanbul’da “Sağlık-1 Kamu Hastaneleri Raporu” başlıklı raporu internet sitesinde paylaştı.

Raporun giriş bölümünde 19 gün önce ilk vakanın belirlenmesinin ardından bugüne kadar vaka sayısındaki hızlı artışa dikkat çekildi. Koronavirüsle ilgili Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan rakamların, PCR testi pozitif çıkan vakalar olduğu; hastanede yatan ya da ayaktan takip edilen şüpheli-olası vakaların buna dahil edilmediği bildirilerek “gerçek tabloyu göstermekte çok eksik kaldığı” öne sürüldü.

Raporda, İstanbul Tabip Odası’nın topladığı bilgilerle doğrultusunda şu bilgiler paylaşıldı:

“30 Mart 2020 günü itibarı ile İstanbul’daki kamu hastanelerinde kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılarak izlenen/tedavi edilen hasta sayısı 2 binin üzerindedir. İstanbul’daki kamu hastanelerinde kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yoğun bakım ünitelerine yatırılan vaka sayısı 200’ün üzerindedir. Pandemi bu hızla devam ederse önümüzdeki günlerde/haftalarda İstanbul’daki kamu hastanelerinde ciddi yatak sıkıntısı yaşanabileceği görülmektedir.”

-Enfekte olan sağlık çalışanı sayısı 100’ü aştı

İstanbul’daki kamu hastanelerinde bugüne kadar enfekte olan hekim, sağlık çalışanı sayısının 100’ü geçtiği, hastanelerin birçoğunda Covid-19 şüpheli hastalarla ile diğer hastaların temasını önleyecek sisteminin tam uygulanamadığı yer alan raporda, hastanelerin sürece daha iyi hazırlanması, malzeme, ekipman açığının hızlı şekilde giderilmesi, organizasyonun daha sağlıklı yürütülmesi, sağlık personelinin pandemi eğitim eksikliğinin giderilmesi gerektiği de aktarıldı.

Raporda İstanbul’daki kamu hastanelerinde Covid-19 pandemisiyle mücadelede büyük bir kaos yaşanıldığı vurgulanarak bu durumun düzeltilmesine yönelik İstanbul Tabip Odası’nın önerileri 13 madde halinde aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir