Soyer: İzmir’de ‘ACİL’en karantina ilan edilmeli…

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ve milletvekilleri bir araya geldi. Canlı yapılan bağlantıda Başkan Tunç Soyer, İzmir’de kontrollü karantina yapılması çağrısında bululdu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER

Korona virüs salgını nedeniyle partilerde toplantı ve yüz yüze iletişim dönemine ara verilirken temaslar, internet üzerinden yapılan canlı bağlantılarla sürdürülüyor. CHP İzmir’de bu anlamda bir ilk yaşandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve milletvekilleri gazetecilerin katılımıyla internet üzerinden basın toplantısı düzenledi.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz YÜCEL

Milletvekilleriyle birlikte hazırladıkları ortak basın bildirisini okuyan İl Başkanı Deniz Yücel, “Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün sebep olduğu COVİD-19 hastalığının etkileri, maalesef en ağır şekilde ülkemizde de hissediliyor. Korona virüs din, dil, ırk, cinsiyet, zengin, fakir ayırt etmeden insanlarımızın ölümüne neden oluyor, yaşamlarını tehdit ediyor. Bu salgın, salt bireyin ve toplumun sağlığını tehdit etmekle kalmıyor ayrıca ekonomik, sosyal, kültürel ve yaşamın her alanında yıkımlara neden oluyor. Tüm insanlığı tehdit eden bu salgına karşı, hiç bir ayrım ve farklılık gözetmeksizin millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde dayanışmamızı, moral ve mücadele azmimizi en yüksek seviyede tutmamız gerektiğinin bilincindeyiz” dedi.

‘ÇAĞRI YETERSİZDİR’

CHP İzmir İl Örgütü ve İzmir Milletvekilleri olarak kamuoyunun dikkatini çekmek istedikleri hususları sıralayan İl Başkanı Yücel, şu açıklamalarda bulundu: “Bakanlığın şeffaflığı konusunda toplumun ve bizlerin endişeleri var. Toplumun bilgi sahibi olması mücadele sürecini sahiplenmesini sağlayacak, tersi bir durum ise korku ve endişeyi artıracaktır. O yüzden tüm bilgiler şeffaf bir biçimde halkla paylaşılmalı, başta seçilmiş yerel yönetimlerle olmak üzere her türlü toplumsal dayanışma desteklenmelidir. İktidarın topluma yapmış olduğu ‘Evde Kalın’ çağrısı yetersizdir. Eğer bu salgının daha fazla yayılması samimiyetle önlenmek isteniyorsa, derhal sokağa çıkma yasağı ilan edilmelidir.”

Sağlık çalışanları için gerekli malzeme ve ekipmanların temini konusunda da çağrı yapan Yücel, “Birlik, beraberlik ve dayanışma çağrıları; iktidar tarafından sözde değil, özde ve samimiyetle hayata geçirilerek ulus olmanın temeli, tasada ve kıvançta birlik duygusu, salgınla mücadelede birlik şeklinde devletin tüm kurumlarının işleyişine de yansıtılmalıdır” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek BÖKE

HÜKÜMETE ÇAĞRI YAPTI

Devletten nasihat değil kararlılık beklediklerinin altını çizen İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke de şöyle konuştu: “Bugün 2 temel ihtiyacımız var; birincisi bu kriz yönetimi süresinde katılımcı ve şeffaf bir yönetime ihtiyacımız var. İkincisi, güçlü bir sosyal devlete, güçlü bir ekonomik pakete ve birbirinin önünü kesen değil, dayanışmayı ve yardımlaşmayı yerel ve genel iktidar arasında güçlendiren bir dayanışma anlayışına ihtiyacımız var. Bir kez daha bu çağrıyı hükümete İzmir’den dile getiriyoruz. Partimiz, çalışmalarını tüm düzeyde devam ettirecek.”

‘EKİPMAN YETERSİZ KALIR’

Geçtiğimiz günlerde yaptığı sokağa çıkma yasağı çağrısını yineleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, “ “Sokağa çıkma yasağını savunmamız sayıların büyüklüğünden, vakaların, vefat edenlerin fazlalığından değil. Aslında buna karantina demek de doğru değil, kontrollü karantina… Biz bütün dünyada bu hastalığın nasıl seyrettiğini görüyoruz. Önümüzdeki günlerde daha da yayılacak. İşte o takdirde sağlık kurumlarımız, yatak sayılarımız, kadrolarımız, ekipmanımız yetersiz kalacak. İtalya’da, İspanya’da olduğu gibi o noktada sağlık sistemiz çökebilir. İnsanların tedavisinde çok geri düşebiliriz. Salgının yayılım hızını düşürmemiz gerekiyor. Tüm çağrımız budur. İşte bu nedenle sokağa çıkma yasağını ifade ediyorum. Bir kontrollü karantina demek daha doğru olabilir. İzmir’de acilen, şu saatte, derhal kontrollü karantina uygulamasına başlanmasını söylüyoruz” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Bedri SERTER

‘ÇÖKMÜŞ VAZİYETTE’

Salgının iş dünyası ve esnafı da olumsuz etkilediğini belirten Milletvekili Bedri Serter, “Çok vahim günlerden geçiyoruz. İş dünyası allak bullak! Herkes dükkanlarını kapatmış vaziyette. Şu anda iş yerlerini açan insanların müşteri bulabilme imkanı yok. Tunç Başkanımız da ricada bulunmuştu, AVM’ler kapandı. Ama hükümet bu işsiz kalan kardeşlerimize yardım etmek zorunda. İş dünyası çökmüş vaziyette. Pansuman ilaçlarla tedavi mümkün değil” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay SINDIR

“İşsiz kalanlar ve kapatılan iş yerlerine yönelik alınması gereken tedbirlerin iktidar tarafından dikkate alınması gerekiyor” diyen İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır da, konuyla ilgili rakamlarla örnekler verdi. Sokağa çıkma sınırlandırıldıktan sonra kapatılan iş yeri sayısı 144 bin 690 olduğuna dikkati çeken Sındır, “Bunun beraberler, kuaförler 504 bin kişiye etki etmektedir.  Motor kuryeliği yapan, AVM’lerde çalışanlar, berberler, kahvehane, okul kantinleri, servislerde çalışanlar da oldukça etkilenmiştir. Çok işsiz kalan vatandaşımız var. Bu durumların değerlendirilmesi gerekir” açıklamalarında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Tuncay ÖZKAN

‘ZORLU 3 HAFTA…’

Görüşmenin sonunda genel değerlendirme ise Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Tuncay Özkan’dan geldi. Genel iktidarı önlemler üzerinden eleştiren Özkan, “İzmir’de kontrollü bir karantina uygulaması hayata geçirilmelidir. Sokağa çıkma engellenmelidir. Olmazsa Türkiye genelinde salgının önüne geçmek mümkün olmayacaktır. Belediye başkanlarımızın çalışmalarını görüyoruz. Bizler elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye’de bir savrulma var. Önümüzde zor günler var. 3 hafta çok zor geçecek” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir