TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner: Tutuklu gazetecilere mektup yazalım

TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner: ”Türkiye’nin dört bir yanındaki cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü gazeteci meslektaşlarımıza mektup yazarak bu süreçte birlikte olduğumuzu göstermeliyiz. ”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner, Corona virüsü (Covid 19) salgınından dolayı  yurttaşlar gibi gazetecilerin de  günlerdir evlerine -zorunlu- hapsolduklarını, işlerini bilgisayarlarla sürdürürken ”özgür çalışma ortamının” ne kadar önemli olduğu bir süreci yaşadıklarını ifade etti, ”Hapis meslektaşlarıyla mektup yazarak dayanışmanın gerekliliğine” dikkat çekti.

TGS İzmir Şube Başkanı Halil HÜNER

Hüner, yaptığı yazılı açıklamada, basın ve ifade özgürlüğünün temelinde halkın haber alma özgürlüğünün yattığını, yazdıkları yazılar ve yaptıkları haber nedeniyle gazetecilerin tutuklanmasının, özgürlüklerinin ellerinden alınmasının, demokrasiye darbe vurduğunu bildirdi.

Hüner, şunları kaydetti:

”Virüs salgınından dolayı yurttaşlar gibi gazeteciler de izole. Çoğumuz evde çalışıyoruz. Tabii ki sıkıntı yaşıyoruz. Özgür çalışma ortamının ne kadar önemli olduğunu yaşayıp öğreniyoruz. En son tutuklanan gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Hülya Kılınç, Ferhat Çelik, Aydın Keser, İsmail Yıldız/Rawin Sterk ve İdris Sayılğan  ile Türkiye’nin dört bir yanındaki cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü gazeteci meslektaşlarımıza mektup yazarak bu süreçte birlikte olduğumuzu göstermeliyiz.

Haydi gelin! Onlara güç vermek, yalnız olmadıklarını hissettirmek, dirençlerine direnç katmak için mektup yazmaya. Çok sevineceklerdir.”

AK Parti ve MHP tarafından beraber hazırlanan ”İnfaz Düzenlemesi” kanun teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) görüşmeleri sırasında cezaevindeki gazetecilerin de kapsama alınmasını beklediklerini dile getiren Halil İbrahim Hüner şunları ifade etti; ”Gazi Meclisimiz’e, Yüce Türk Adaleti’ne güveniyoruz. Eğer hukukta bir hata olursa biz hakkımızı yine hukukta arıyoruz, aramaya da devam edeceğiz.  Tarih, dün olduğu gibi bugün de halkının haber alma özgürlüğü için mücadele edenleri asla unutmayacak. Tutuklu meslektaşlarımızın kısa sürede, ailelerine, sevdiklerine, çok sevdiği gazeteciliğe, kavuşmasını umut ediyoruz.”

Hüner, İzmir’den yaktıkları bu kıvılcımın Türkiye’nin her ilindeki, ilçesindeki gazeteciler cemiyetleri, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, TGS ile yurt dışındaki gazeteci örgütlerinin de destek vermesiyle büyük bir dayanışmaya dönüşeceğini umut ettiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir