Aşı denemelerini Afrika’da yapmayı öneren Fransız doktorlara, ‘zihniyet’ tepkisi

Fransa’da, yeni tip koronavirüse karşı geliştirilecek aşı ve ilaçların Afrika’da denenmesi gerektiğini söyleyen iki doktorun ifadeleri tepkiye neden oldu.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre, Fransa’da Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü Genel Direktörü doktor Camille Locht ve Cochin Hastanesi Acil Servisi Şefi Prof. Dr. Jean-Paul Mira, LCI televizyonunda koronavirüs salgınına ve aşı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mira, AIDS tedavisinde daha önce Afrika’da ‘hayat kadınları’ üzerinde denemeler yapıldığını hatırlatarak verem hastalığında kullanılan BCG aşısının koronavirüse karşı etkisinin araştırmayla ilgili, “Bu çalışmayı Afrika’da test edemez miyiz?” dedi.

Mira’nın bu önerisini destekleyen Locht ise “Afrika’da BCG ile ilgili bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Bir çalışma başlatacağız” dedi.

Doktorların açıklamaları yoğun tepkilere neden oldu.

Vallaud-Belkacem, Görsel İşitsel Yüksek Konseyi’ne bu konuda başvuru yapılması gerektiğini belirtti.

Gazeteci Sihame Assbague “Bu ırkçılıktır. Onlar barbardır. Bu açıklamalar sömürgeciliğin devamıdır” ifadeleriyle tepkisini gösterirken Afrika kökenli futbolcular Didier Drogba, Samuel Eto, Demba Ba’dan geldi. 

Drogba “Afrika bir test laboratuvarı değildir. Bu aşağılayıcı, yanlış ve derin bir şekilde ırkçı sözleri yürekten kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Demba Ba, “Beyazlar çok üstün olduklarına inandığı için ırkçılık ve hor görmenin olağan olduğu Batı’ya hoşgeldiniz” yorumunu yaptı.

Eto’o da, “Afrika sizin oyun alanınız değil” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir