Bu çocuklar ücretsiz izine çıkarıldı…

Korona virüsüyle mücadele kapsamında alınan önlemlere göre, 20 yaşından küçüklere sokağa çıkma yasağı geldi. Bu yasağın en çok stajyerlik, kursiyerlik ve çıraklık yapan 720 bin çocuk işçiyi ilgilendirdiğine dikkat çekilirken, konuyla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yasak devam ettiği sürece çalıştıkları kurumlarda idari izinli sayılacaklar” ifadesini kullandı. İdari izinli sayılamayacak çocuklar da ücretsiz izne çıkarıldı.

20 yaş altına sokağa çıkma yasağının gelmesiyle birlikte işe gitmek zorunda olan pek çok çocuğun durumu merak konusu oldu.

TÜİK’in açıkladığı “Çocuk İşgücü Anketi 2019” sonuçlarına göre, Türkiye’de bir ekonomik faaliyette çalışan 5-17 yaş arasında 720 bin çocuk bulunuyor. Korona ile mücadele kapsamında 20 yaş altındaki çocukların sokağa çıkması geçici bir süre yasaklandı. Yasaklar, çalışan çocukları durumunu da gündeme getirdi.

Yasakla beraber, hane halkının ekonomisine katkıda bulunan hatta kazandıkları parayla evin geçimini sağlayan çocuk işçilerle ilgili Devlet’in bir tasarrufun olup olmadığı tartışması başladı.

Sokağa çıkma yasağının ardından çocuk işçilerinin durumuna ilişkin beklenen açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi.

Gazeteci Candaş Tolga Işık, sosyal medya hesabından Soylu’nun şu sözlerini aktardı:

* Az önce İçişleri Bakanı @suleymansoylu‘ya sokağa çıkma yasağı getirilen 20 yaş altındaki çalışan vatandaşları sordum, “Yasak devam ettiği sürece çalıştıkları kurumlarda idari izinli sayılacaklar” dedi.

ÇIRAKLAR DA İZİNLİ

SGK kayıtlarına göre; 2020 yılı ocak ayı itibariyle 308 bin çırak bulunuyor. Çırak olmanın şartı ise 14 yaşından büyük olmak ve 19 yaşını doldurmamış olmak.

Yine SGK kayıtlarına göre; 2020 yılı ocak ayı itibariyle 1 milyon 15 bin de stajyer ve kursiyer bulunuyor. Bu kişiler de idari izinli sayılacak. İdari izinli sayılamayacak çocuklar ne olacak? Buna da cevap aranacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir