‘Evde kalın’ uyarılarını dinlemiyorlar, televizyona çıkıyorlar. Kafamızı karıştırıyorlar!

Bir yanda, sadece insan sağlığına odaklanıp canları pahasına görev yapan sağlık çalışanları, diğer tarafta ise akşamdan akşama televizyona çıkıp boy gösteren, tartışıp duran meslektaşları

Dünyada gündem 1 milyon kişiye bulaşan, 65 binden fazla can kaybına yol açan ve milyarlarca insanın evlerinde kalmasına neden olan koronavirüs. Hal böyle olunca destekler ve dikkatler sağlık çalışanlarında. Profesöründen pratisyenine, eczacısından hemşiresine, paramadiğinden tıp teknisyenine, yardımcı sağlık personelinden temizlik elamanına tüm sağlık çalışanları, koronavirüse karşı verilen mücadelenin ön cephedeki savaşçıları.  

Son dönemlerde televizyonlardaki bazı tartışma programları, uzmanı olsun ya da olmasın kişileri ekrana çıkartarak tartıştırmalarıyla eleştiriliyordu ki gündem korona virüs salgınıyla değişti. Bu değişim, televizyona çıkan konukları da farklılaştırdı, profesörler, doçentler ve doktorlar konut edilmeye başladı. Artık her akşam, farklı televizyon kanallarında üçer, dörder, hatta altışar doktor saatlerce süren programlarda yer almaya, bilgilerini paylaşmaya başladılar.

Bazen farklı görüşleri savunarak vatandaşın kafalarında soru işaretleri oluşturan, bazen de birbirlerini eleştiren konu uzmanları, hastanedeki meslektaşlarından da tepki almaya başladı.

Kritik dönemde her sağlık çalışanının, sahada vereceği mücadelenin önemine değinen hekimler, koronavirüs pandemisinin başlamasıyla televizyona çıkan meslektaşlarının vatandaşı hijyen, sosyal mesafe, maske kullanımı, izalasyon, semptomlar ve yapılması gerekenler konusunda bilgilendirdiğini, artık kendilerinin sahadaki mücadeleye dahil olarak bilgilerini uygulamaya geçirmesi gerektiğini savunuyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir sağlık çalışanı, “Bu arkadaşlar işimizi güçleştiriyor. Halkı korku ve paniğe sevk ediyorlar. İşin ciddiyeti sulandırılıyor. Bu konuda konuşması gerekenler konuşuyor. Bizim konuşmak yerine vatandaşların sağlıklarıyla ilgilenmek gibi önceliğimiz var” diye konuştu.

Bu gibi zorlu dönemleri meslek hayatları boyunca yaşadıklarını, süreç boyunca kahraman ilan edilseler de daha sonra herkes tarafından bu çabalarının görmezden gelinebileceğini ifade eden sağlık çalışanı “Tek işimiz insan hayatı kurtarmak. Profesöründen hasta bakıcısına hepimizin önceliği insan sağlığı” diyerek, televizyonlarda habercilerin, hastanelerde de sağlık çalışanlarının olması gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir