Maske zorunlu oldu. Ya fiyatı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar yerleri, marketler, toplu çalışma alanları gibi noktalarda maske takılmasının zorunlu olacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından bazı belediyeler de toplu ulaşımda da maske zorunluluğu getirdi.

Ama zorunlu hale gelen maskelerin fiyatları 2 ay öncesine göre 5-10 kat yukarıda.

Vatandaşa toplu alanlarda kullanma zorunluluğu getirilen tek kullanımlık tıbbi maskeler, koronavirüs salgınının Avrupa ve komşularımıza ulaşmasıyla birlikte tırmanışa geçti. Şubat atında adedi ortalama 25-50 kuruşa satılan tek kullanımlık tıbbi maskeler, bugün popüler e-ticaret sitelerinde 5 ila 10 lira arasında.

Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı denetimler biraz olsun fiyatları önemli oranda geri çekmiş olsa da, maskeler iki ay öncesine göre hala 5-10 kat farkla satılıyor.

Uzmanların, maksimum 2-3 saat kullanılabileceği konusunda uyarıda bulunduğu tıbbi maskeyi, işe gidip 8 saat çalışan bir kişi, günde 3-4 adet kullanması gerekiyor. Çalışanlar, maskeyi piyasada en alt ücret olan 5 liradan alsa dahi günlük 15-20, aylık ise 350-500 TL civarında harcaması yapması gerekiyor.

Öte yandan bu maskelerin istenilen standartlarda olup olmadığı konusunda da şüpheler yok değil. Özellikle e-ticaret sitelerinde, vatandaşların maskelerin kullanışsız oluşuna ve iadesini yapamadığına ilişkin şikayetleri, yorumları da göz ardı edilemeyecek düzeyde.

Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı, yüksek fiyat ve kalitesiz ürün konusunda vatandaşlardan gelen şikayetleri anında değerlendiriyor.

Ama yine de bu ürün fiyatına bir standart gelmiş değil.

Belediyeler, ücretsiz dağıtım yapıyor

Zorunlu maske uygulaması üzerine İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri başta, birçok belediye vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımına başladı. Belediye ekipleri özellikle metro, vapur, otobüs gibi toplu ulaşım duraklarında, pazaryeri girişlerinde vatandaşa maske dağıtıyor.

Maskeni kendiniz yapmanız için pratik yollar. Evdeki imkanlarla pratik maske yapımına ilişkin bilgiler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir