Türkiye kritik dönemde; EvdeKal Türkiye

Türkiye’de kritik döneme girildi, virüs yayılımın hızını artırdı. Devlet yeni tedbirleri hayata geçirdi, uzmanlar tedbirleri uygulamanın önemine dikkat çekti, vatandaşa “EvdeKal” çağrısını yineledi.

Dünyayı etkisi altına alan ve yayılım hızının henüz önüne geçilemediği Koronavirüs salgını, dünyada 1 milyondan fazla kişinin enfekte olmasına, 50 binden fazla kişinin yaşamını yitirmesine, milyarlarca kişinin de sosyal yaşamdan uzaklaşarak evlere kapanmasına yol açtı.

Virüsün Türkiye’de yayılımda yüksek bir ivme kazanması üzerine 18 yaş altındakilere sokağa çıkma yasağı, şehirlerarası yolculuğa kısıtlama, maskesiz topla alanlarda maske takma zorunluluğu gibi uygulamalar hayata geçirildi.

Uzmanlar da virüsün yayılımında kritik döneme girildiğine vurgu yaparak önümüzdeki 2-3 haftalık sürecin önemine dikkat çekti, vatandaşları uyardı.

Salgını önlemede en önemli etkenin izalasyon olduğuna dikkat çeken uzmanlar, kritik 2-3 hafta tedbirleri daha sıkı uygulamanın gerektiğini anlatıyor. Bu süreçte alınacak önlemlerin etkisini 15 gün sonra göstereceğini bildiren uzmanlar şu uyarılarda bulunuyor:

“Salgının ülkemizdeki genel seyri önümüzdeki 3 hafta zirve noktasına doğru tırmanacak, tepe noktasını Nisan ayı ortasında görebiliriz. Enfekte sayısı başta büyükşehirlerde katlanarak artabilir. Bu haftalar o yüzden çok önemli.

Zorunlu olmadıkça evlerden çıkmayalım, devletin yaptığı uyarıları dikkatle uygulayalım. Çıkmak zorunda kaldığımızda, maske kullanalım. Mümkün olduğunca temastan kaçınalım, 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına uyalım. Evimize döndüğümüzde ilk iş olarak dezenfekte işlemlerini uygulayalım, el yüz temizliğinin yanı sıra giysilerimizi de çıkarıp havalandıralım, duş alalım. Sosyal görüşmelerinizi, ziyaretlerinizi erteleyin. Uykumuzu, günlük beslenmemizi düzenli yapalım.”

Uzmanların uyarılarını dikkate alarak zorunlu olmadıkça evinizden çıkmamanız, enfekte olma ve virüsü sevdiklerinize taşımanızı engelleyeceğini unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir