Üretimi durdurulan ilaç koronavirüs için “umut” oldu

Sıtma tedavisinde kullanılan, talepte beklenen hedeflere ulaşamadığı için üretimi durdurulan ilaç, koronavirüs tedavisi protokolüne birincil ilaçlar arasına girdi, tekrar seri üretimine başlandı.

Abdi İbrahim firması, ilacı ilk üreten firmadan üç yıl önce satın alarak lisansıyla üretmeye başladı. Bir süre sonra, hedeflenen talebi görmeyen ilacın üretimi durduruldu.

Dünyada koronavirüse karşı ilaç ve aşı geliştirme çalışmaları sürerken, tedavide “klorokin fosfat” etken maddeli sıtma ilacının kullanılması, sıtma ilacını üretme ruhsatını elinde bulunduran Abdi İbrahim firmasını da harekete geçirdi.

Üretimi durdurulan ilaç Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirüs tedavi protokolünde birincil tedavi önerileri içinde yer aldı. Firma bu gelişme üzerine ilacın tekrar seri üretimine başladı.

İlacın nisan ayında 1 milyon 600 bin tablet üreteceğini açıklayan Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, bu ilacın yıl sonuna kadar yapacakları tüm üretimini Sağlık Bakanlığı’na bağışlayacaklarını da duyurdu.

Fransa, sıtma tedavisinde kullanılan yerli üretimleri “Klorokin fosfat” etken maddeli ilacı koronavirüs tedavisinde denediğini bildirerek, ilacı kullanan hastaların yüzde 75’inde hızla iyileşme gözlendiğini açıklanmıştı. Aynı ilaçla ilgili başka ülkelerden de benzer açıklamalar yapılmıştı.

Abdi İbrahim firması da, “Klorokin fosfat” etken maddesi kullanarak sıtma ilacı üretme ruhsatına sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir