Bakan hastalığın yayılımını haritayla açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tanısıyla takip edilen hastaların dağılımını gösteren haritayı paylaştı.

Bakan Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Virüsün 81 ilimizde görüldükten sonra salgında mücadele yeni bir aşamaya geçtiklerini bildiren Koca, “83 milyon insan olarak her birimiz virüsün doğrudan tehdidi altındayız” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs hastalarının yoğunluğunu gösteren Türkiye haritasını paylaşan Koca, “Kırmızıyla işaretlenen bölgeler, yoğunluğun daha fazla olduğu bölgeler olarak yansımakta. Özellikle Türkiye genelindeki dağılımda İstanbul, Ankara, İzmir, Körfez, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak’ta yoğunluk fazla” bilgisini aktardı.

Vakaları ve temaslı olan şüphelilerin takip edilebileceği bir mobil uygulamanın geliştirildiğini de açıklayan Koca, “Vakaların izole olmalarını, evde takibini, hareketliliğini, dışarı çıkıp çıkmadığını görmek üzere bir aplikasyon geliştirildi. Hastalarımızın ve temaslıların kendilerini izole etme koşullarından taviz vermemiz mümkün değildir. Bu yüzden hastalarımızı dijital yöntemle takip edeceğiz, kendilerini hemen uyaracağımız sistemin hazırlıklarını da tamamladık” ifadesini kullandı.

Koca, koronavirüs testi pozitif çıkan kişilerin, geliştirilen uygulamayı kullanmalarının zorunlu tutulacağını ve bunla ilgili üç mobil operatörün devrede olduğunu da aktardı.

Tablodaki renkler:

mavi: test / mor: ikinci test / yeşil: vakalar / kırmızı: can kayıpları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir