Özel hastanelere koronavirüs ayarı

Sosyal Güvenlik Kurumu “Sağlık Uygulama Tebliği”nde acil hal tanımı yeniden belirlendi. Değişikliğe göre koronavirüse yönelik tanı ve tedaviler “ücret alınmayan işlemler” arasına eklendi, virüs tedavisinde kullanılan ilaçlar ödeme listesine dahil edildi.

Resmi Gazete’nin yer alan düzenlemede acil hal tanımı, “Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar, ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar, pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir” şeklinde yeniden düzenlendi.

Pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedaviler, acil sağlık hizmeti arasına dahil edilerek ücret alınmayacak işlemlere eklendi.

Koronavirüs tedavisi için ücret alınmayacağı sık sık tekrarlanmasına rağmen özel hastanelerde ücret talep edildiğine ilişkin konular gündeme geliyordu.

Koronavirüs ilaçları ödeme listesine dahil edildi

Ayrıca tebliğe göre, koronavirüs tedavisi gören vatandaşlar, pandemi süresince ilaçlarını hastanelerden temin edebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir