Koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin gönüllü ordusu

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının önüne geçme mücadesinde, hastaları tespit eden “testler” büyük önem taşıyor. Türkiye’deki test sayısının kısa sürede günlük onlu rakamlardan 30 binlere ulaşmasının arkasında ise gönüllü biyologlar ordusu var.

Kovid-19 tanısında kullanılan PCR testlerini yapacak uzman sayısının az olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜRSEB) biyologlara laboratuvarlarda görev almaları için çağrıda bulundu.

5 bin gönüllü başvurdu

Çağrı üzerine Moleküler Biyoloji Derneği, Biyologlar Dayanışma Derneği, Türkiye Biyologlar Derneği, Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği, Tıbbi Biyoloji ve Genetik Derneği üyelerinden 5 bin biyolog, testlerde görev almak üzere gönüllü oldu.

Gönüllüler arasından davet edilen biyologlar, ilk etapta Sağlık Bakanlığı’nın İstanbul Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi ile Ankara Aziz Sancar Araştırma Merkezi’nde “geçici istihdam”la 3 vardiya halinde test çalışmalarına başladı. İki olan tanı laboratuvarı sayısı, kısa sürede diğer illerde de açılarak 81’e çıkarıldı, gönüllü biyologlar burada da görevlendirildi.

Gönüllü olarak mücadelede görev almak istiyorlar

Moleküler Biyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nesrin Özören, Aydınlık gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’de PCR testlerini yapacak uzman biyolog açığının bulunması nedeniyle TÜRSEB’le iletişimde olduklarını, uzman ihtiyacına ilişkin yaptıkları çağrı üzerine ilk etapta 5 bin biyologun testlerde görev almak için gönüllü olduğunu aktardı. TÜRSEB’in mülakat yaptığı gönüllülerden bir bölümünün, riskli alanda çalışmaları nedeniyle “geçici sözleşmeli personel” olarak laboratuvarlarda görevlendirdiğini belirten Prof. Özören, kendilerine ulaşan çok sayıda biyoloğun da ilk başvuruyu kaçırdıklarını, bu mücadelede görev almaya gönüllü olduklarını aktardıklarını söyledi.

Özören, Sağlık Bakanlığı’nın personel alım yapacağı 18 bin kadro içerisinde yalnızca 5 biyologun bulunmasına dikkat çekerek “Bu kadar ihtiyaç varken biyologlara bu kadar az kadro ayrılması doğru değil” sözleriyle tepki gösterdi.

3 ekip 24 saat test yapıyor

Moleküler Biyoloji Derneği de sosyal medya hasabı üzerinden Kovid-19 testlerini aralıksız sürdüren biyologlardan fotograflar paylaşarak “#Biyologlarİnisiyatifi gönüllüleri vardiyalı 3 ekip halinde 24 saat boyunca qPRC testleri yapıyor. Şimdiden Günde 2500 testi geçen Ümraniye EAH laboratuvarından herkese selam yolladılar” paylaşımında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir