4 aylık Asya, koronavirüsle savaşını kazandı

İstanbul’da koronavirüs nedeniyle müşahade altına alınan 4 aylık Asya virüsü yenmeyi başardı. Bebeğin tedavi sürecini yürüten Prof. Dr. Özden Türel, “Çocukların Kovid-19 ile hastalanmasını önlemenin en iyi yolu, onları virüsle hasta olan insanlara maruz bırakmaktan kaçınmaktır” dedi.

Dünyada yayılımını sürdüren yeni tip koronavirüs (Covid-19) her yaştan insanı hastanelik etti. Virüs kaparak İstanbul’da tedavi altına alınan 4 aylık Asya bebek 9 günlük tedavi sürecinin ardından iyileşerek taburcu oldu.  

İstanbul Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin yaptığı açıklamaya göre, ateş ve hırıltılı solunum nedeniyle hastanelerine getirilen 4 aylık Asya bebeğe yapılan tetkikler sonucunda koronavirüs teşhisi konuldu.

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özden Türel ve Uzm. Dr. Burcu Bursal Duramaz tarafından yürütülen süreçte hastalığa yönelik tedavi ile birlikte oksijen desteği uygulandı.

Hastaneye yatışının ikinci gününde tedaviye cevap veren Asya bebeğin ateşi düşmeye ve iyileşme belirtileri göstermeye başladı. Asya bebek, tedavinin dokuzuncu gününde PCR testinin negatif bulunması üzerine 14 günlük karantina süresini evde tamamlamak üzere taburcu edildi.

Oyuncaklar ve yüzeyler temizlenmeli

Asya bebeğin tedavi sürecini yürüten Prof. Dr. Özden Türel, çocukların virüsten korunabilmesi için şu önerilerde bulundu:

Çocukların, yetişkinlere kıyasla daha az ciddi semptomları oluyor. Çocukların Kovid-19 ile hastalanmasını önlemenin en iyi yolu, onları virüsle hasta olan insanlara maruz bırakmaktan kaçınmaktır. Çocuklar, aile üyeleri de dahil olmak üzere öksürük veya ateşle hasta olan kişilerle aynı ortamda bulunmamalıdır.

Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır, el yıkamamak için direnen çocukları ise ödüllendirerek eğitmek gerekir. Çocukların düzenli olarak temas ettiği oyuncaklar ve yüzeyler silinmelidir.

Çocuklarda ateş, öksürük, hızlı veya zorlu nefes alma, mide bağırsak sistemi ile ilgili semptomlar (ishal, kusma) dikkatle takip edilmelidir, bir anormallik gözlenmesi halinde acilen doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir