Çıplak ayakla bile basılmaması gereken kumların üzerine kamyon ve kepçeyle girdiler!


Dünya koronavirüsle mücadele ederken Salda Gölü’ndeki rant talanı hız kazandı

Koronavirüs gerekçe gösterilerek kapatılan Salda Gölü’nde iş makineleriyle doğal doku katlediliyor. Üzerine dahi basılmaması gereken Salda Gölü’nün beyaz kumları kepçelerle kamyonlarla taşınıyor.

Koronavirüs salgının değiştirdiği gündem, rantçılara fırsat yarattı. Geçtiğimiz günlerde salgın gerekçe gösterilerek ziyarete kapatılan Salda Gölü’nde bugün iş makineleri cirit atıyor.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in sosyal medya hesabında paylaştığı videoda, doğa harikası Salda Gölü’ndeki iş makinelerinin görüntüleri yansıdı. CHP’li vekilin videoyu paylaşarak verdiği tepki ise sosyal medyada gündem oldu. Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Salda Gölü’nü iş makineleriyle katletmeye başladılar” diyerek tepki gösteren CHP’li Göker, şunları kaydetti:

“Koronavirüs salgınını gerekçe göstererek ziyarete kapıtalan,doğallığına dokunmayacağız dedikleri SALDA GÖLÜ’nde iş makineleri ile katletmeye başladılar. #SaldaRantaKurbanEdilemez”

SALDA GÖLÜ HAKKINDA

Burdur’un yaklaşık 64 kilometre batısında Yeşilova ilçe sınırlarında yer alan Salda Gölü, yerel halk tarafından ‘Saldivler’ olarak da adlandırılıyor.

Türkiye’nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip göllerinden olan Salda’nın deniz seviyesinden yüksekliği 1140 metre.

Yüz ölçümü 44 km² olan göl, yaz ve kış aylarında turizm hareketliğinin yoğun olduğu Antalya-Denizli Pamukkale tur güzergâhında bulunuyor.

Ormanlık tepelerle ve ovalarla çevrili tektonik bir göl olan Salda Gölü’nün derinliği bazı yerlerde 185 metreyi buluyor.

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir