Beyin ve sinir cerrahından tarihi uyarı: Korona virüsü ile kolesterol arasındaki ilişki araştırılmalı…

Beyin ve Sinir Cerrahı Uzmanı Dr.Bilgehan Bilge, Korona virüsü salgınıyla kolesterol arasında bir ilişkinin bulunduğuna dikkat çekti, “Covid-19 pozitif olan hastaların tamamında hem iyi, hem kötü kolesterol kan düzeyi keskin bir biçimde düşük!.. Yani bu virüse yakalanan hastaların hepsi ‘düşük kolesterol’ değerine sahip. Özellikle bu düşüklük kaybedilen hastalarda çok daha belirgin” dedi.

Beyin ve Sinir Cerrahı Dr.Bilgehan BİLGE

“Hastane şartlarında ve konuya hakim hekim ve sağlık personeli gözetiminde uygulanan; Damar yolu ile yüksek doz C vitamini yüklemesinin Covid-19 hastalarında tedavide başarı oranını yükselttiği artık hepimiz tarafından bilinen bir haber” diyen Bilge, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“C vitamininin bu başarıdaki payı nedir? Ve nasıl gerçekleşir? Bu konuda bilim insanlarının ortak görüşü: C vitamininin “antioksidan” özelliğinden kaynaklandığı yönünde. Ve bu hipotezin de dayandığı bir dizi biyokimyasal ayrıntı mevcut.”

Korona virüsü ile kolesterol arasındaki ilişkinin araştırılması gerektiğinin altını çizen Dr.Bilge, “Benim dikkatimi çeken ve sizin de dikkatinizi çekmeye çalıştığım ve mutlaka araştırılmalıdır dediğim başka bir “madde” var. Kolesterol!.. Bildiğiniz gibi bu molekülün iyisi var, kötüsü var. Bu güne kadar Covid-19 ile ilgili yapılan bütün çalışmalarda benim çok dikkatimi çeken bir ayrıntı tespit ettim; “Covid-19 pozitif olan hastaların tamamında hem iyi, hem kötü kolesterol kan düzeyi keskin bir biçimde düşük!..” Yani bu virüse yakalanan hastaların hepsi “düşük kolesterol ” değerine sahip” dedi.

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Dr.Bilgehan Bilge, şunları söyledi:

Özellikle bu düşüklük kaybedilen hastalarda çok daha belirgin. Bu tartışmasız verinin iki sebebi olabilir.

Hipotez-1: Virüs düşük kolesterollü hastalara daha çabuk bulaşıp, daha ağır bir hastalık tablosu oluşturuyor?

Hipotez-2: Virüs henüz bilinmeyen bir sebep ile (aşırı tüketim gibi) kan kolesterol seviyesinde düşme meydana getiriyor? Hangisi olursa olsun “düşük kolesterol” değerleri bir tehdit içeriyor.

Kolesterolün vücutta ne işe yaradığını bir çoğumuz ezbere biliyoruz. Ama az bilinen bir özelliğinden bahsetmek isterim.Kolesterol metabolitlerinden biri olan oksisteroller ve bu vücut içi kimyasal dönüşüm vücudumuzun en kuvvetli “antioksidasyon” sistemlerinden biridir. Ayrıca kolesterol hücre duvarı sağlığı için de vaz geçilmez bir yapı taşıdır.

Kısaca Kolesterol metabolizması “antioksidandır” diyerek asıl vurguyu yapalım. Ne demek bu? Yüksek doz C vitaminini ne için kullanıyorduk?

Antioksidan özelliği için! Düşük Kolestrerol seviyesi ne gibi bir eksiklik yaratır vücudumuzda? “Antioksidasyon” Covid-19 hastalarının “hastaneye yatan” gurubunda keskin bir şekilde düşük olan ne? Kolesterol! Covid-19 hangi hastalarda daha sık karşımıza çıkıyor? Hipertansiyon, Kalp-Damar hastalığı olan hastalarda.

Bu hastalar yoğun olarak ne ilacı kullanıyor?!.. Söylediklerim, daha önce yapılmış araştırma sonuçlarının kişisel bir sentez ve yorumudur. Henüz kolesterol Covit-19 ilişkisine bu açıdan bakan yorum ve çalışma bulunmamaktadır. Söylediklerimin tarih itibariyle tarihe not düşülmesini isterim.

İLGİLİ HABER

18 adet yorum: “Beyin ve sinir cerrahından tarihi uyarı: Korona virüsü ile kolesterol arasındaki ilişki araştırılmalı…

 1. Biyokimya uzmanıyım ve bu tespiti biz de sonuç onaylarken yapıyoruz.
  Burada araştırılması Gereken bir diğer konu da ölçüm metodu açısından İnterferans oluşumu .yüksek doz Ascorbikasit düzeylerinin kolesterol ölçüm metodolojisini interfere ettiğini biliyoruz bu konuda biraz daha araştırmaya ihtiyaç olduğu düşüncesindeyim.

  1. Dr hanım bu konutlar ilgili retrograt tespitleriniz varmı.? Yani acaba C vit.almadan öncede kolllesterol düzeylerine baktınız mı.?

 2. Evet hipertansiyon ve kalp-damar hastaları yoğun olarak kolesterol düşürücü ilaç kullanıyorlar. O halde bu ilaçları kullananlar yüksek coronavirüse yakalanma riski altında diyebiliriz.

 3. Kolesterol zor zamanlarda bedenimizin can simitidir. Kesintisiz iletim ve hücre yenilenmesi kolesterol varlığında meydana gelir. En önemli antioksidan moleküllerden Koenzim Q10’un prekürsörü kolesterol dür. Kolesterol düşürücü statin türevleri katil ilaçlardır. Çünkü bildiğim kadarıyla mamtarlardan elde ediliyor. Bu da sistemik dejenerasyonunu arttırıyor çünkü aşırı miktar ve sürelerde kullanılıyor….

 4. Hanım dedi ki bu virüsün dış kabı yağ tabakası olduğu beyan ediliyor. Deniyor ki en az 20 dakika sabunla temasta çözünüp ölüyor. O zaman bu virüs çoğalırken vücutta ihtiyacı olan yağı nereden alacak?. Vicuttaki mevcut kollestolü kullanıyor olabilirmi çoğalmak için ?.

 5. Dr Can beye cevaben:
  Bu konuda bir çalışma verisine kendimiz ulaşmış değiliz. Bu değerlerle karşılaşınca textbook incelemesi sonucunda ulaştığımız sonuçlardan birisi ascorbic asit interferansı. Yani bir olasılık şuan sadece.Zaten araştırlıması gerektiğini düşünüyorum ben de. Metod olarak bu etkilenimin olmayacağını düşümdüğüm metodlarla ( kütle spektrometri gibi) bakıp ilerlenebilir başlangıç olarak.

 6. Düşük kolesterol için çoğu diyet yapıyor ve vücudu zayıf bırakıyor. Bu dönem diyet işine don verilmeli…

 7. Uzun zamandır internette yazılan bir yaznin altında bu kadar kaliteli ve seviyeli bir tartışma görmemiştim herkese teşekkürler

 8. Yoğun bakımda covit tedavisi alan HT ve KAH olan hastanın kolesterol ilaçları kesiliyormu.kesilirse ribaunt etki ile arteriosklerotik plakların gevşemesine bağlı trombüs gelişimi artmazmı.

 9. Yaşım 60. 10 yıl önce kalp krizi geçirdim. 10 yıldır 20’lik kolestrol ilacı kullanıyorum. LDL sürekli 33-40 arası, HDL 64-100 arası, Trigliserit 100-180 arası. Bu değerler neredeyse daimi böyle. Kolestrol ilacını içmedigim zamanlarda da degerler düşüktü. (Ilacı, plaklarla ilgili olarak verdi kardiologum)
  Bu durum ve Korona ile ile ilişkili yorumlarınız olur mu? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir