‘Komplo teorisi’ denilen iddialar, araştırılmaya başlandı

Amerikan CNN televizyonu, ABD istihbarat serivinin koronavirüsün Vuhan’daki viroloji laboratuvarında üretildiği iddialarını araştırdığını duyurdu.

CNN Televizyonu, dünya genelinde yüz binlerce insanın ölümüne yol açan Koronavirüs Covid-19’un salgının başladığı Çin’in Vuhan kentinde yarasa virüslerinde araştırmalar yapan bir viroloji laboratuvarından yayıldığı iddialarını araştırdığı iddiasında bulundu.

Televizyon istihbarat kaynaklarına dayanarak, Amerikalı yetkililerin virüsün bir biyolojik silah olarak geliştirildiğine inanmadığı ancak Covid-19’un buradan kazayla yayıldığı ya da burada çalışan bir kişinin hastalığı başkalarına da bulaştırmış olabileceği ihtimalini araştırıldığını duyurdu. Haberde laboratuvarın, salgının çıkış noktası olduğu değerlendirilen vahşi hayvanların satıldığı pazara birkaç kilometre mesafede olmasına da dikkat çekildi.

Washington Post gazetesi de geçtiğimiz günlerde, 2018 yılında Vuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarını ziyaret eden ABD elçilik görevlilerinin, laboratuvarın güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu ve burada yapılan çalışmaların SARS benzeri bir salgının başlamasına neden olabileceği konusunda Dışişleri Bakanlığı’nı uyardığını yazdı.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley’in, bu iddialara ilişkin sorulara “İstihbarat bu iddiaları ciddi bir şekilde inceledi. (Virüsün) doğal yollarla ortaya çıktığına dair önemli ölçüde kanıt olmasına rağmen bir sonuca ulaşılamadı” açıklamasında bulunduğu bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, iddialara ilişkin Fox News’e yaptığı açıklamada ise, “Bu konuyla ilgili başkanımız birden fazla kaynak olduğunu söyledi. Bildiğimiz şey, bu virüsün Wuhan, Çin kaynaklı olduğu. Vahşi hayvan ticareti yapılan ıslak pazarın olduğu yerden sadece birkaç kilometre uzakta Vuhan Viroloji Enstitüsü olduğunu biliyoruz. Hala öğrenmemiz gereken birçok şey var. Şunu bilmelisiniz ki ABD hükümeti bu konu ile ilgili gayretle çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir