Pandemiyle tarımın önemi arttı, bu Türkiye için tarihi bir fırsat

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, koronavirüs pandemisinin sağlıkla birlikte gıdanın da önemini arttırdığını belirterek verimli topraklara sahip Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkla ilgili destek ve tedbirlerle “tarihi bir fırsat” yakalayacağını söyledi.

Yıldırım Sözcü Gazetesi’nde yer alan röportajında, tarımda acil önlem alınmazsa birçok üründe sıkıntı yaşanabileceğine vurgu yaparak ithal ürünlere dikkat çekti. Üretim beklenen köydeki insanların dahi tüketici konumuna geldiğini vurgulayan Yıldırım, mevcut durumu “Köyde ambalajlı ürün tüketiliyor yani yoğurt, süt, peynir ambalajında. Bunun sonucunda da biz tarımdan uzaklaştık. İnsanlar tarlada çalışmak yerine garson olmayı, bir otelde çalışmayı güvence olarak gördü. Türkiye’de elinizden soğan düşse yerde yeşeriyor zaten. Patates, soğanı ithal ediyor olmamız her şeyi anlatıyor. Tarım politikasının ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor.” sözleriyle ifade etti.

Koronavirüs pandemisinin sağlıkla birlikte tarımın, gıdanın öneminin daha iyi kavranmasını sağladığını vurgulayan Yıldrım, Fransa Tarım Bakanı’nın çiftçilere ve tarım işçilerine yazdığı mektupta “Siz bizim için en değerli ve en çalışkan insanlarsınız. Siz olmazsanız biz açlıktan ölürüz” dediğini, Almanya’da, İngiltere’de ise “Şehirlerde işsiz kalanlar kırsala gidip üretime destek versinler yoksa aç kalacağız.” denildiğini hatırlattı.

“Korona virüsü ile birlikte dünyada bir gıda milliyetçiliği ortaya çıkmaya başladı. Herkes önce benim vatandaşım, önce kendi tüketimim demeye başladı” görüşünü aktaran Yıldırım şöyle devam etti:

“Avrupa’da bunlar yapılırken Türkiye’de çiftçi zor koşullarda üretim devam ettiriyor. Türkiye bu konuda hem kendini besleyebilecek hem de diğer ülkelere ciddi katkı sağlayabilecek potansiyele sahip. Umarım virüsten bu dersi alıp zor günler geçtikten sonra ithalat hovardalığına dönmeyiz. Tarım için bütüncül bir destek paketi hazırlanıp acilen uygulamaya konulması gerekir. Bunu hayata geçirilmesiyle Türkiye yalnız kendi ihtiyacını karşılamakla kalmaz, ciddi bir ihracatçı haline gelebilir. Türkiye şu anda bile ciddi talepler alıyor, ürün istiyorlar. Ama biz buna hazırlıklı değiliz. Çünkü kimse bunu beklemiyordu. Eğer işimizi doğru yapıp üretimi ayakta tutan bir çalışma sürdürüyor olsaydık bugün Türkiye çok ciddi bir fırsat yaratmış olurdu. Ama bu yine de fırsat kaçırılmış değil.”

Ekim dönemi gelen ürünlerin bir karış toprak boş kalmadan fazlasıyla ekiminin yapılarak hasadı gelen ürünlerin hem iç hem dış piyasaya gönderilerek ve bular için her türlü lojistik altyapı hazırlanarak ilk adımların atılabileceğini kaydeden Ali Ekber Yıldırım “fiyat politikası ile üretim politikası birlikte götürülürse ve çiftçiye gerekli destek sağlanırsa Türkiye fırsat yaratan, ihtiyacını karşılayan ve daha çok ihracat yapan bir ülke olarak buradan çıkabilir” görüşünü aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir