Atatürk’ün leblebilerini bitiren Hanri Benazus’a ABD’den ‘Atatürk Ödülü’

Merkezi Amerika’da bulunan Atatürk Derneği, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın bu yılki Atatürk Ödülü’nü Musevi asıllı Hanri Benazus’a verme kararı aldı.

ABD’nin başkenti Washington’da yaşayan Türkler tarafından 25 yıl önce kurulan Atatürk Derneği, (ASA – Ataturk Society of America) bu yıl 101. Yıldönümü kutlanacak 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında her yıl verdiği “Atatürk Ödülü”ne  Hanri Benazus’u layık buldu.

Hanri BENAZUS

1934 yılında Atatürk’ūn kucağında oturup masasındaki leblebilerini bitiren ve ismini duyup nereli olduğunu soranlara “Ben kendimi Türk gibi hissediyorum” diyen 91 yaşındaki İzmirli Hanri Benazus, Atatürk ve Cumhuriyet tarihi üzerine yazdığı kitaplar ve özel Atatürk fotoğrafları koleksiyonu ile tanınıyor.

Amerika Atatürk Derneği Kurucu Başkanı Hüdai Yavalar, Hanri Benazus’a gönderdiği mektupta, “Sayın Hanri Benazus, Büyük Önder Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak Kurtuluş Savaşımızı başlattığı ve aynı zamanda Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs 1919’un 101. Yıldönümü kutlamaları nedeniyle, size derneğimizin Atatürk Ödülünü sunma kararı almıştır. Geçtiğimiz yıllarda olsa sizi Amerika’ya davet eder ve ödülünüzü burada takdim ederdik. Ancak yaşadığımız bu olağanüstü durum nedeniyle ödülünüzü size elden takdim etmektense posta ile ulaştırmaktan onur duyacağız. Ayrıca derneğimizin büyük olasılıkla internet üzerinden düzenleyeceği törende bir konuşma yapmanız bizleri çok memnun edecektir.

Hanri BENAZUS

Amerika Atatürk Derneği’nin Benazus’u onurlandıran mektubu;

Sayın Hanri Benazus,

Amerika Atatürk Derneği (ASA – Ataturk Society of America) Yönetim Kurulu, Büyük Önder Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak Kurtuluş Savaşımızı başlattığı ve aynı zamanda Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs 1919’un 101. Yıldönümü kutlamaları nedeniyle, size derneğimizin Atatürk Ödülünü sunma kararı almıştır. Geçtiğimiz yıllarda olsa sizi Amerika’ya davet eder ve ödülünüzü burada takdim ederdik. Ancak yaşadığımız bu olağanüstü durum nedeniyle Ödülünüzü size elden takdim etmektense posta ile ulaştırmaktan onur duyacağız. Ayrıca Derneğimizin büyük olasılıkla internet üzerinden düzenleyeceği törende bir konuşma yapmanız bizleri çok memnun edecektir.

Atatürk ve Cumhuriyet tarihi üzerine yazdığınız çok sayıda kitaplar, yaptığınız çalışmalar; yazılarınız, büyük fedakarlıklarla yıllar içinde oluşturduğunuz en büyük Atatürk fotoğraf koleksiyonunuz, yurtiçi ve dışında son derece önemli kuruluşlarda düzenlediğiniz sergileriniz, konferanslarınız, televizyon programlarınız yoluyla Türk halkının tarih ve kültürel alanlarda bilgilendirilip eğitilmesine yapmış olduğunuz katkılar; Atatürk ilke ve devrimlerinden hızla uzaklaştırılan yurdumuzda, onurlu ve ilkeli duruşunuz, takdirle izlenmektedir.

Derneğimiz ASA, Atatürk’ü ve ilkelerini tanıtmak; Atatürk’ün “tüm dünya için barış” felsefesini yaymak, Cumhuriyetimiz’in ve demokratik, laik hukuk devletimizin temel ilkelerini yaşatmak amacıyla, 1995 yılında kurulmuş, kar amacı gütmeyen ve politik olmayan bir dernektir. Bunun yanında derneğimiz, Temmuz 2017’de Birleşmiş Milletler Enformasyon Bölümünün (UN DPI-NGO) şemsiyesi altında dünya toplumlarını bilgilendirme işlevini gören STK’lar arasına da katılmıştır. ASA Cumhuriyetimiz’in kuruluşunun 90. yılında, 10 Kasım 2013’te, ABD’nin başkenti Washington’un önemli tarihi meydanlarından Sheridan Circle’da Atatürkümüz’ün 2:10 metre boyunda bronz heykelini dikmiş olmaktan da gurur duymaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği konutunun yanında yer alan ve ABD’de kamu alanındaki ilk Atatürk heykeli olan bu yapıtı, ünlü Amerika’lı heykeltıraş Jeffry Hall gerçekleştirmiştir. Hall’un anıt heykelleri; Dr. Martin Luther King, Jr., Hillary Clinton ve Jimmy Carte gibi tarihi liderleri konu alır ve kütüphaneler, parklar, Kongre Binası gibi kamu alanları süslenmektedir.

Derneğimiz, geçtiğimiz 25 yıl boyunca düzenlediği etkinliklerde, ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi üyeleri, değerli bilim insanlarını ve yazarlar arasında şu isimleri ağırlamış ve/veya ödüllendirmiştir: Senator Robert Byrd, ABD Savunma Bakanı (ve Atatürk hayranı) Chuck Hagel, Temsilciler Meclis Başkanı Newt Gingrich, ABD Genel Kurmay Başkanı William J. Crowe, ünlü tarihçi Bernard Lewis, Behram Kurşunoğlu, Andrew Mango, Arnold Ludwig, Türkan Saylan, Oktay Ekşi, Muazzez İlmiye Çığ ve Muharrem İnce.

Sizin de bu saygın ve değerli isimler arasında yer almanız bize onur verecektir.

Ulu Önder’in gençliğe verdiği önemin bilincinde olan derneğimiz, yeni neslin değerli isimlerinin başarılarını da kutlayıp desteklemeyi sürdürmüştür. Bunun en son örnekleri, Atatürk Gençlik Başarı Ödülü’nü sunduğumuz ulusal gururumuz bilim kadını Canan Dağdeviren ve idealist köy öğretmeni Dilek Livaneli olmuştur.

Bizlere kısa zamanda dönüş yapmanızı rica ederim. Sorularınız olursa, derneğimiz adına bana +1 202 285 2979 no’lu telefon numarasından veya info@ataturksociety.org e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Olumlu yanıtınızı sabırsızlıkla en kısa zamanda beklerken, önümüzdeki günlerin siz, sevdikleriniz ve tüm Türkiye’miz için aydınlık, huzur, barış getirmesi umuduyla, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Selam ve Saygılarımla,

Hüdai Yavalar
Amerika Atatürk Derneği Kurucu Başkanı

ASA Web: www.ataturksociety.org

Facebook: https://www.facebook.com/Atat%C3%BCrk-Society-of-America-217303911632024/?ref=bookmarks:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir