Beyin Cerrahı Bilgehan Bilge: Korona’nın düşmanı kolesterol görünüyor! Düşük olanı değil ama…

“Korona virüsü ile kolesterol arasındaki ilişki araştırılmalı” diyen Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Dr.Bilgehan Bilge, araştırmalarında elde ettiği yeni bilgileri haberekranda.com’da paylaştı.

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Dr.Bilgehan BİLGE

Bir süre önce, “Covid-19 hastalarında yüksek kan demir seviyelerini araştırırken dikkatimi çekti. Covid-19 pozitif hastaların yapılan ayrıntılı kan tahlillerinde HDL ve LDL (yani sizin iyi ve kötü olarak bildiğiniz) Kolesterol seviyeleri oldukça düşüktü. Ve bu düşüklük hastanın klinik tablosu ağırlaştıkça, daha da belirgin hale geliyordu. İki hipotez yürüttüm:


1- Kolesterolü düşük insanlara daha sık bulaşıyor ve düşük kolesterollü bünyelerde daha belirgin hastalık tablosu oluşturuyor.


2- Vücudun virüs ile savaşında kolesterol askeri mühimmat gibi aşırı şekilde kullanılıyor” diyen Bilgehan Bilge, “Kolesterol seviyesi düşük olan kişiler, bu konuyu hekimleri ile görüşsünler” uyarısında bulundu, araştırmaları sonuçlarıyla ilgili yeni bilgiler verdi.

Dr.Bilgehan BİLGE


Araştırmalarını derinleştirdiğini kaydeden Bilge, “Edindiğim yeni bilgiler var. Bunları anlaşılacak şekilde şöyle sıralayabilirim.


1- Kolesterol bir hammadde gibi vücudumuzda pek çok molekülün yapısında kullanılıyor. Bizi ilgilendiren kuvvetli bir yangı giderici olan “glukokortikoidler- yani vücut kortizonları.”


2- Kolesterol hücre duvarının hem dayanıklılığını kontrol ediyor, hem de bu duvardan giriş çıkış , bağlanma limanlarını. Yani hem sınır duvarı, hem gümrük memuru hem de sınır muhafızı. Virüslerin hücreye nasıl bağlandığını (reseptör) artık büyük kısmınız biliyor.


3- Kolesterol metabolizması ve ürünleri. Vücudun anti-oksidasyon sisteminin kilit taşları. C vitamininin anti-oksidan niteliği nedeni ile önemini de biliyorsunuz.


4- Kolesterol metabolitleri virüs’ün , bağlanma ve çoğalma aşamasına da engel. Yani bir antiviral etkiye sahip.


5- Kolesterol metabolitleri, vücudun savunma hücrelerinin savaş alanına intikali için bir yol gösterici ve sevkiyatı hızlandırıcı rolü de var.


Daha teknik detaya girmeden anlatamayacağım ‘bağışıklık kontrolü’ ile ilgili onlarca marifeti de mevcut. Bir virüs enfeksiyonu ile mücadelede kolesterol kadar temel rol oynayan başka bir molekül var mı? Covid hastalarının kan kolesterollerindeki dikkat çekici düşüklük şimdi daha iyi anlaşılıyor” diye konuştu.


Korona virüsüyle ilgili çalışma ve araştırma yapan meslektaşlarına, özellikle de Bilim Kurulu’ndakilerine ışık olması adına bilimsel çalışmaları örnek gösteren Beyin Cerrahı Bilge, “Hem yayınlandığı tarih, hem de referans yayınları göz önüne alındığında yukarıdaki bilgileri en ayrıntılı anlatan bilimsel çalışmar, ‘Published online 2018 Oct 16. doi: 10.12688/f1000research.15500.1PMCID: PMC6192436PMID: 30364153Cholesterol metabolism in innate and adaptive responseAndrea Reboldi, Writing – Original Draft Preparation, Writing – Review & Editinga,1 and Eric Dang, Writing – Original Draft Preparation, Writing – Review & Editingb,2’ den takip edilinebilinir” diye konuştu.

Haber: Ayşegül ÇAKMAK

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir