Oxford Üniversitesi, aşıyı 4 aya yetiştirmek istiyor

Oxford Üniversitesi Aşı Bilimi Profesörü Sarah Gilbert, koronavirüs Covid-19’a yönelik üzerinde çalıştıkları aşını klinik deneylerine başlayacaklarını, bu süreci 4 aya indirmeye çalıştıklarını belirtti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, geliştirmekte oldukları koronavirüs aşısının ayrıntılarının anlatan Gilbert, normalde 5 yıl sürecek aşı geliştirme sürecini 4 aya indirmeye çalıştıklarını aktardı. Prof. Gilbert, “Olasılıklar iyi görünüyor ama aşının tamamen güvenli olduğu bir aşamaya gelene dek çok fazla deneme yapmamız gerekiyor.” dedi.

Önümüzdeki günlerde gönüllüler üzerinde klinik deneylerin başlayacağı bilgisini veren Gilbert, süreci şöyle anlattı:

“Gönüllülerin bir kısmına menenjit, bir kısmına da koronavirüs aşısı yapacağız. Sonra bu insanların koronavirüsle enfekte olmasını bekleyeceğiz. Semptom gösterenler bize geldiğinde testlerini yapacağız ve tabii biz koronavirüsle enfekte olanların menenjit aşısı olan gruptan insanlar olmasını bekliyoruz. Bu da bizi, koronavirüs aşısının aşılanan yaş grubunda işe yaradığı sonucuna götürecek” dedi.

Gilbert, koronavirüsün mutasyon geçirdiği ve bu nedenle geliştirilecek aşının yeni mutasyona karşı koruma sağlayamayabileceği yorumlarına ise, “Kuş gribi gibi virüslerin çok daha sık mutasyona geçirdiğini biliyoruz. Ancak insandan insana geçerken çok az mutasyon geçirse de koronavirüs ailesininin türlerinde daha az değişim söz konusu” yanıtını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir