Kavga zamanı değil

Sıkıntılı ve zor günlerden geçen yeryüzünde endişe ve korku dolu zamanları yaşıyoruz. Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs belası adeta yerküreyi kilitledi. Binlerce insan hayatını kaybederken, binlerce insanda bu virüsten kurtulmak için hastanelerde can çekişiyor.

Başta ABD, İtalya, İspanya, Fransa ve İngiltere’nin ağır yara aldığı bu salgının ülkemizde de etkisi her geçen gün artıyor. Sağlık bakanlığının açıkladığı vaka ve ölüm sayılarında yükselişler dikkat çekerken bilim adamları bu sürecin ne zaman biteceği hakkında kesin bir tarih veremiyor.

Sosyal izolasyonun, maske kullanmanın ne derece önemli olduğunu öğrendiğimiz şu günlerde merkezi hükümetle, yerel yönetimler arasındaki vatandaşa yardım kampanyalarındaki çekişme ise can sıkıcı boyutta. Bazı belediyelerin yaptığı yardımların doğru olmadığını savunan hükümet yetkilileri kendi yapmak istedikleri yardımların daha doğru olduğunu savunmakta…

Vatandaşın ise derdi bambaşka… Birçok iş yerinin kapalı kaldığı, binlerce kişinin işsizlik tehlikesi yaşadığı, bazılarının bu süreç içinde işini kaybettiği, işverenin de işçinin de kara günler yaşadığı bu süreçte; halkın kira, vergi, kredi gibi borçlarla boğuştuğu böylesi bir dönemde yardımı kim yapıyorsa alkışı o hak ediyor.

İster belediyeler, ister hükümet, isterse zengin işadamları…

Şu günlerde önemli olan; ihtiyaç sahiplerine daha fazla dokunabilmek. Virüs nedeniyle işi bozulan, psikolojisi yerde olan bir topluma yardımı bırakın kim yaparsa yapsın. Bunun takdirini halk zaten verecektir.

Hükümet ve yerel yönetimler böylesi zor zamanlarda halkının iyiliği ve sağlığı için daha çok çaba sarf etmeli, birlikte hareket edip birbirlerine destek olmalı.    

Tüm sektörlerin zarar gördüğü bu sürecin bir an önce bitmesi, normal hayata ise en kısa sürede dönmek şu anda tüm insanlığın tek dileği. Zaman kavga ve tartışma zamanı değil.

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir