Korona virüs klimadan yayıldı! Bu yılı klimasız geçirin…

Ev ve araç klimalarının dakikalar içinde milyarlarca virüs barındırdığına ve bu virüslerin uzun süre hayatta kalmaları için klimaların mükemmel bir ortam olduğuna dikkat çeken Dr.Bilgehan Bilge, Korona Virüs slagınına karşı ev, işyeri ve araçlarda klima kullanılmamasını istedi.

Dr.Bilgehan BİLGE

“Klimanızı açar açmaz ağır bir virüs bombardımanı altında kalırsınız. Ve bu bombardıman klima açık kaldığı sürece daha da güçlenerek devam eder” diyen Bilge, konula ilgili olarak şunları söyledi:

Şimdi klima üreticileri diyecek ki. “Klima filtrelerinizi temizletin bi’şeycik olmaz!.. Sakın inanmayın!.. O filtreler dakikalar içerisinde sivrisinek fabrikası bir bataklık gibi milyarlarca virüs biriktirir ve bu virüslerin uzun süre hayatta kalmaları için mükemmel bir ortam yaratır. Bu yılı klimasız geçirin.

Kaliforniya Üniversitesi Davis Kampüsü ve Oregon Üniversitesi’ndeki bilim insanları, Kovid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 virüsü ile ilgili araştırmaları inceleyerek yayınladıkları klimanın Korona virüsü yayabileceğini, ifade etti.

Öte yandan, ABD’de Korona virüs önlemlerinin uygulandığı bazı eyaletlerde gelecek haftadan itibaren restoranlar, spor, masaj ve bowling salonlarının yeniden açılması kararlaştırırken Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC, klimaların hastalığın yayılmasında rolü olabileceğine işaret eden Çin’de yapılmış bir araştırma yayımladı.

CDC’nin internet sitesinde yer alan araştırma, Guangzhou Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapıldı.

Araştırmaya göre, 23 Ocak’ta salgının çıkış yeri olan Vuhan’dan Guangzhou’ya giden bir hasta, 24 Ocak’ta pencereleri olmayan ve klimayla havalandırılan 5 katlı bir restoranın üçüncü katında ailesinden üç kişiyle birlikte yemek yedi.

145 metrekarelik bu katta ailenin oturduğu masanın iki yanında birer metre arayla konulmuş masalarda da iki aile yemek yiyordu.

Hastalığı yaydığı düşünülen kişi o akşam yüksek ateş ve öksürük şikayetiyle hastaneye gitti. 5 Şubat’a kadar üç masadan dokuz kişi daha hastalığa yakalandı.

53 DAKİKA YAN YANA OTURDULAR

Bu üç aileden birinin üyeleri hasta kişinin oturduğu masanın yakınında 53, diğeri de 73 dakika geçirdi.

Daha sonra klimadan alınan altı örnekte virüse rastlanmadı. O gün lokantanın bu katında toplam 73 kişi daha yemek yedi. İki hafta süreyle karantinaya alınan bu kişilerde hastalık görülmedi.

“ZERRECİĞİ KLİMA DOLAŞTIRMIŞ OLABİLİR”

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Guangzhou Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Etik Komisyonu tarafından onaylanan araştırmanın yazarları şöyle dedi:

“Hastalığın potansiyel bulaşma yollarını inceledik ve sonunda en olası yolun zerrecik dolaşımı olabileceği sonucuna vardık. Öğle yemeği sırasında hastalığı bulaştırdığı düşünülen kişinin belirtileri yoktu. Kuluçka süresi dikkate alındığında en olası senaryo üç ailenin de hastalığı orta masadaki aynı kişiden kapmış olması.

Beş mikrometreden büyük zerrecikler, havada kısa bir süre havada asılı kalabiliyor ve fazla mesafe kat edemiyor (1 metreden daha az). Hastalığı bulaştırdığı düşünülen kişiyle diğer masalardaki kişiler arasında bir metreden daha fazla bir mesafe vardı. Fakat, klimadan gelen güçlü hava akımı, zerreciği bu üç masa arasında dolaştırmış olabilir.” / Odatv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir