Milyonlar tek yürek oldu; 100.yıla ‘balkonlardan İstiklal Marşı okuyarak’ damga vurdu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, virüs salgınına rağmen tarihe not düşercesine milyonları tek yürek yaptı. Türkiye’nin dört bir yanında balkonlara çıkan vatandaşlar, İstiklal Marşı’nı okuyarak bayramı kutladı.

İşgal altındaki vatan topraklarını kurtarmak, milli iradenin, bağımsızlığın, demokrasinin gücünü ortaya koymak için açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. yıl dönümü, bu yıl ilk kez koronavirüs salgını nedeniyle etkinliklerle kutlanamadı.

Ama 23 Nisan coşkusuna salgın da, sokağa çıkma yasağı da engel değildi ve 100. yıl kutlamaları tarihe ilklerle geçti.

Çocuklar, Atatürk’ün kendilerine armağan ettiği bu milli günü evlerini süsleyerek, şiirler, marşlar söyleyerek kutladı. Sosyal medyada buna ilişkin görüntülerin yer aldığı binlerce paylaşım yapıldı.

Saatler 21’i gösterdiğinde ise tüm yurtta vatandaşlar, milli bayram nedeniyle bayraklarla donatılmış evlerinin balkonlarındaydı. 7’den 70’e milyonların aynı mısralar döküldü; Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak….

Milyonlarca kişi tek yürek oldu, bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu. İstiklal Marşı’nın ardından alkış tutan vatandaşlar, İzmir Marşı ve Onuncu Yıl Marşını da seslendirdi.

Gururla nice 100. yıllara…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir