Trump’ı ‘sevenler’ çağrıda bulundu: Dezenfektanları önce sen kullan…

ABD Başkanı Donald Trump’ın Korona virüs ile mücadele kapsamında, deri altına dezenfektan enjekte etmenin işe yarayıp yaramayacağının araştırılmasını önerisine tepkiler çığ gibi büyüyor. Amerika’da ve dünyada alay konusu olan Trump’a, ‘Dezenfektanları önce sen kullan’ çağrısı yapıldı.

Türk bilim insanı Afşar Barlas, çamaşır suyunun ölüme yol açabileceğini vurgularken, ABD’nin en büyük çamaşır suyu üreticisinin yani sıra ve Başkan Trump’ın başkanlık yarışındaki en büyük rakibi Joe Biden tarafindan “Çamaşır suyu içmeyin” uyarısı yapıldı.

ABD Başkanı Donald TRUMP

ABD BAşkanı Donald Trump, Covid- 19 Mücadele Görev Gücünün Beyaz Saray’daki günlük basın toplantısında yaptığı vücuda dezenfektan enjekte edilmesi ya da vücuda ışın verilmesi ile ilgili açıklamasına tepkiler ardı ardına yapıldı. Tepkilerin büyümesi üzerine Amerikan Başkanı ‘şaka yaptığını’ söylese de tepkiler çığ gibi büyüdü. Trump’a, ‘Dezenfektanları ilk sen kullan. Çamaşır suyunu ilk sen iç, biz de görelim’ çağrısı yapıldı.

Op.Dr.Afşar BARLAS

Kanser araştırmaları yapan Türk bilim insanı Op.Dr.Afşar Barlas, çamaşır suyunun içerisinde aktif tuz temelli kimyasal bileşikler olan sodum hipoklorid bulunduğunu belirterek, “Bunlar içindeki oranlara göre yemek borusundan mide sinir sistemine kadar ciddi hayatı sorunlara yol açabilir” dedi. Op.Dr.Barlas, çamaşır suyu içilmesi halinde gelişebilecek ihtimaller ile ilgili şu bilgileri verdi:

KALICI HASARLAR

“Bulantı, kusma, baş dönmesi, solunum sıkıntıları ile kendini gösteren çamaşır suyunun alınması organlarda kalıcı hasarlar ve zehirlenmelere yol açabilir. Hatta birçok ülkede kola şişesi ya da boş gazoz şişelerine konan çamaşır suyunun yanlışlıkla içen çocukların zehirlenme vakaları oldu. Çamaşır suyu içilmesi çok ciddi kalıcı hasarların yanı sıra ölüme varan nedenlere yol açabilir.”

Op.Dr.Afşar BARLAS

ELLERİNİZİ SABUNLA YIKAYIN

Korona virüsünden korunmanın  en etkili yolunun ellerin sabun ile yıkanması olduğunu ifade eden Barlas, diğer öneriler ile  ilgili şu açıklalamalarda bulundu:

“Korona virüsü damlacık yolu ve eşyalardan el, ağız ve göz yoluyla geçtiği için ortak alanların kullanımı sonrası elimizi yüzümüze götürmemiz, toplu bulunan yerlerde  sosyal mesafenin korunması, maske kullanılması, mümkü olduğunca ellerin sabun ile yıkanması,bunun mümkün olmadığı hallerde mutlaka kolonya ile  dezenfekte edilmeli. “

ÜRETİCİ FİRMA: “İÇMEYİN

ABD Başkanı Trump’ın önerisinin ardından konuyla ilgili çok sayıda soru aldığını açıklayan ABD’nin en büyük çamaşır suyu üreticisi ve bünyesinde Lysol ve Dettol’ü bulunduran RB şirketi de konuyla ilgili çok sayıda soru aldıklarını belirterek, ‘Çamaşır suyu içmeyin’ uyarısında bulundu.  Öte yandan ABD’de Kasım 2020’de yapılacak başkanlık seçimlerinde  en büyük rakibi Joe Biden de  “Bunu söylediğime inanamıyorum ama lütfen çamaşır suyu içmeyin” uyarısında bulundu.

Haber: Dilek Eski BEZİRKAN / ABD

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir