Heybeliada plajına 50 ton beton

Heybeliada’da bulunan Asaf Plajı’na beton dökülerek denize dolgu yapıldı. Doğal sit alanı olan Ada’nın mesire alanında da yapılaşma olduğu tespit edildi.

Plaja beton döken Aslan Turizm’in ruhsatı kimlerin hangi gerekçeyle verdiğini merak eden ada sakini Mustafa Lütfi Kıyıcı, “12 Nisan 2019’da Kanlıca Orman Müdürlüğü’nün 29 yıllığına işletme hakkı verilen 4.7 hektarlık mesire alanına, kıyılar ve plaj dahil midir?  Adalar Orman İşletme Şefliği ve Kaymakamlık mesire alanındaki kaçak yapılaşmaya neden göz yummaktadır” diye sordu. Kıyıcı, Kültür ve Tabiat Kurulları’nın onayı olmadan bu yere plaj ruhsatı verilmemesi gerektiğini de belirtti.

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül de, “17 Nisan’da haberimiz oldu. Aynı gün bizzat gittim. Belediyeden izin almadan yapılan kaçak işleme müdahale ettik ve tutanak tuttuk. Durdurduk. Şu an yaptıklarını bozuyorlar. Düzeltecekler” dedi.

Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine göre şirket sahibi Emir Uzun, hata yaptıklarını kabul ettiklerini belirterek “Orman Bakanlığı’nın izni ve ruhsatı ile tadilat yapmaya başladık. Orada mevcut bir rıhtım vardı. Müşterilerimiz için sorun yaratacak yerlerin düzeltilmesi için beton dökecektik. Tek hatamız mikserleri getirip beton dökmemiz oldu. Belediyeye, ‘Kendi yaptığımızı kendimiz yıkacağız’ diye dilekçe verdik. Sorunu gidereceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir