5 saniyede bir çocuk ölüyor… 821 milyon insan ise…

Dünyada 300 trilyon dolarlık bir varlıktan söz ediliyor. Şiddetli açlık çeken insan sayısı giderek artıyor. 5 saniyede bir çocuk yetersiz beslenme ve açlık nedeniyle yaşamını yitiriyor. 151 milyon çocuk ise yeterli beslenemediği için gelişimini tamamlayamıyor. Bu dehşet veren rakamlar Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) ya ait.

Dünyada herkese yetecek kadar gıda üretimi olmasına rağmen 821 milyon insan, her gece aç yatıyor. Açlık yüzünden her gün 8 bin 220 çocuk hayatını kaybediyor.

Dünyanın bir bölümü için en tehlikeli virüs Korona değil, ‘açlık’. Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) yeni raporunda, geçen yıl 821 milyona ulaşan dünyadaki aç insan sayısının, her 9 kişiden birine tekabül ettiği bildirildi.

Children eating their school lunch

Afganistan’da 12 milyon üzerinde kişi güvenli gıdaya ulaşamıyor, Yemen’de 10 milyon kişi kıtlığın eşiğinde, Çad’da ise 5 yaş altı çocukların yüzde 43 beslenme yetersizliği nedeniyle gelişimini tamamlayamıyor.

Dünyanın derdi Korona, onlarınki ise açlık

Somali, Nijer, Yemen, Suriye’nin Doğu Guta Bölgesi, Afganistan ve Çad’da yüz binlerce insan açlıkla mücadele ediyor. Tüm dünyayı koronavirüs salgınının etkilediği ve her gün tüm dünyanın vaka ve günlük ölüm sayılarını takip ettiği bugünlerde, onların tek derdi açlıkla mücadele.

Yetkililer, ‘Ne yazık ki haberler iyi değil. Dünyada açlık çeken insan sayısı giderek artıyor’ diyor. 5 saniyede bir çocuğun açlıktan öldüğünü, 151 milyon çocuğun ise kötü beslenmeden dolayı gelişimini tamamlayamadığına dikkat çeken uzmanlar, açlık ve fakirliğin yakın ilişkisi olduğunu ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir