Rus pandemi merkezi sözcüsü: Dünyayı ileride daha ölümcül bir salgın bekliyor

Rusya’da koronavirüs pandemisi izleme merkezinin sözcüsü Dr. Aleksandr Myasnikov, dünyanın ileride şu anki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından daha ölümcül bir salgınla karşı karşıya kalacağını öngördü.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre, Dr. Aleksandr Myasnikov, dünyanın ileri zamanda şu anda etkili olan Covid-19 pandemisinden daha ölümcül bir salgınla yüzleşeceğini belirtti.

‘Şu anki durum daha iyi hazırlanmamıza yardım edecek’

“Hepimiz yüzde 30-35 ölüm oranlı ciddi bir salgın bekliyoruz” öngörüsünde bulunan Myasnikov, koronavirüs ile ilgili mevcut durumun dünyaya yeni salgına daha iyi hazırlanması için yardım edeceğini kaydetti.

Rus doktor ayrıca şu anda koronavirüsü kapma olasılığının en yüksek olduğu en tehlikeli yerin hastaneler olduğunu vurguladı.

‘Aşağı hareket mayıs sonlarına doğru başlar’

Doktor Myasnikov geçen çarşamba verdiği demeçte daha önce Rusya’daki salgının ulaşacağı en tepe noktası ile ilgili kendi tahminini çürüttü. Ülkelerin bulaşma vakalarında ortalama 2-3 ayda en üst noktaya ulaştığını ifade eden Myasnikov, “Bizde ise vakalar benim öngördüğüm gibi değil, neredeyse 1 ay geç başladı. Şimdiki durum, mayısta platoya ulaşacağımızı, mayıs sonlarına doğru ise aşağıya dönüş başlayacağını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Myasnikov geçen pazartesi koronavirüs hastalığını geçirdiğini, yapılan testlerin vücudunda enfeksiyona karşı oluşan antikor varlığını gösterdiğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir