Korona virüsten ölümler doğru tespit edilmedi…

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Filiz Onat, “Sağlık Bakanlığı gerçek vaka sayısını biliyor ama paylaşmıyor” iddiasında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’dan da Korona virüsten ölümlerin doğru şekilde tespit edilmediği açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’nın rakamları açıklarken, PCR sonuçları gelmemiş ya da negatif gözüken bu hastaları dışarıda tuttuğunu ifade eden Prof. Dr. Onat, “Sağlık Bakanlığı gerçek vaka sayısını biliyor ama paylaşmıyor” dedi. Sağlık Bakanlığı’nın bu verileri neden paylaşmadığını bilmediğini dile getiren Prof. Dr. Onat, şunları söyledi:

* Sağlık Bakanlığı hasta ve ölüm sayılarında PSR testini esas alıyor. PCR testi negatif olsa bile biliyoruz ki BT (bilgisayarlı tomografi) bulgusu, klinik bulgusu uyumlu olan hastaların tedavisine başlanıyor.

* Aslında çok basit, Favipiravir bir hastada kullanılıyorsa bu demek ki o kişi corona virüsü tanısı almış demektir. Ancak biz bu sayıları bilmiyoruz. Bu şu demek; gerçek hasta sayılarını bilmiyoruz.

Öte yandan, DSÖ Başkanı Tedros, koronavirüs pandemisinin uluslararası bir halk sağlığı sorunu olarak devam ettiğini açıkladı. DSÖ’de görevli Amerikalı bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu Maria Van Kerkhove, birçok ülkenin Covid-19 nedeniyle yaşanılan ölümleri doğru şekilde tespit edemediğini belirtti.

Koronavirüs salgını kapsamında yapılan haftalık basın toplantısını gerçekleştiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus ve komite üyeleri yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili açıklamalarda DSÖ’de görevli Amerikalı bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu Maria Van Kerkhove, birçok ülkenin Covid-19 nedeniyle yaşanılan ölümleri doğru şekilde tespit edemediğini belirtti.

“GIDA VE TEMİZLİK MALZEMELERİNİN ULAŞIMINDA SIKINTILAR YAŞANIYOR”

Havacılıktaki kısıtlamalar nedeniyle kargo uçuşlarının taşıdığı gıda ve temizlik malzemelerinin ulaşımında sıkıntılar yaşandığını belirtin DSÖ yetkilileri, ülkeler ve ortaklarıyla birlikte bu sorun üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Koronavirüs salgını kapsamında yapılan haftalık basın toplantısını gerçekleştiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus ve komite üyeleri yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘TEHLİKE GEÇMEDİ’ UYARISI

DSÖ Başkanı Ghebreyesus, zayıf sağlık sistemine sahip ülkeler üzerindeki tehlikenin geçmediğine dikkati çekti. Salgının sağlık sistemi zayıf ülkelerde yeniden artışa geçme tehlikesinden endişe ettiklerini belirten Ghebreyesus, bu ülkelere destek verilmesi çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir