ODTÜ Araştırma Görevlisi kadın, karantinada tacize uğradı! ‘Karantina bitince şikayet edersin’ denildi….

Bursa’daki KYK yurdunda karantinada olan araştırma görevlisi, karşı odada bulunan bir erkek tarafından tacize uğradı. Kendisini taciz eden şahsı yurdun önündeki polislere şikayet eden araştırma görevlisine polislerin cevabı ise “Karantina bitince şikayet edersin” oldu.

Finlandiya’dan dönüşte Bursa’daki KYK yurdunda karantinaya alınan ODTÜ Araştırma Görevlisi Ayşegül Aksoy, karşı odasındaki erkeğin tacizine uğradığını belirtti. Aksoy, durumu bildirdiği polislerin kendisine “karantina bitince şikayet edebilirsin” dediğini söyledi.

Ayşegül AKSOY


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olan Ayşegül Aksoy, 12 Mart’ta ders vermek için gittiği Finlandiya’dan 24 Nisan’da tahliye uçağıyla geri döndü. Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait Bursa’daki Emirsultan Erkek Öğrenci Yurdu’nda karantinaya alınan Aksoy, bulunduğu odanın karşısında kalan bir erkeğin tacizine uğradığını anlattı.
 
Polis şikayetini dikkate almadı


Kendisine tacizde bulunan kişiyi yurt yöneticilerine şikayet ettiğini söyleyen Aksoy, “Polise de şikayette bulunmak istedim. Ama polis binaların içerisine dahi girmiyor, bahçede bekliyor.  Personelin polise iletmesi üzerine beni arayan bir polis memuru şikayetimi almayıp ‘odanızı mı değiştirsek’ teklifinde bulundu. Burada görevli komiser yardımcısı ise tutanak tutmayacağını, kişi hakkında bir işlem yapmayacağını, ‘sana da bir şey açıklamak zorunda değilim’ diye çıkışarak konuyu kapattı” diye belirtti. 
 
Israr etmesinin üzerine akşama doğru tutanak tutulduğunu ifade eden Aksoy, “Polis tutanağı odama gönderdi, ben de imzaladım. Beni taciz eden kişi, şikayet ettiğimi öğrenince kapısını açıp koridorda küfürler etti, bağırdı” dedi.
 
‘Karantina bitince şikayet edersin’ denildi
 
Polis ve bir personelin imzasının bulunduğu tutanakta, Aksoy’un şikayetinin karantina süreci bittikten sonra alınacağı ifade edildi. Tutanakta, “Günün nöbetçisi savcısından müracaatçının şikayetini karantina süresi bitiminde kolluk birimlerine veya Cumhuriyet Başsavcılığına yapabileceği konusunda bilgilendirilmesi konusunda talimat alındığı tarafımızda söylenmesi üzerine Ayşegül Aksoy tekrar aranarak konu ile ilgili şikayetini karantina süresi bitiminde yapabileceği bilgilendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.
 
Ardından kendisini taciz eden kişinin odasının değiştirilmesi için tekrar yurt müdürüne ilettiğini kaydeden Aksoy, “Yurt müdürü tacizcinin odasını değiştirmeyeceğini söyledi. Ben de bunun üzerine Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 183 numaralı hattını aradım kayıt oluşturdum” ifadelerini kullandı. Aksoy, ısrarları sonucunda, söz konusu erkeğin odasının değiştirildiğini ifade etti.
 
Yurt Müdürü: Kapınızı kilitleyin, odanızda oturun
 
Konuya dair telefon üzerinden ulaştığımız Yurt Müdürü Fatih Polat ise, “Biz karşı tarafı da dinlemeden kendimizi hakim, savcı yerine koymanın doğru olmadığını düşündük. Karşı tarafla birebir görüştük. Ve böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyor. Biz odasını değiştirmek istedik. Ama o odasının değiştirilmesini istemedi. Her kapının kilidi var onlara da söyledik kapınızı kilitleyin odanızda oturun” diye konuştu.
 
Polat, koridorlarda güvenlik kameralarının olmadığını söyledi.
 

Kaynak: siyasihaber4.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir