Oltu’daki 45 milyon yıllık güzellik…

Erzurum’un Oltu ilçesinde bulunan ve gökkuşağı gibi rengarenk görüntüleriyle dikkati çeken tepelerin turizme kazandırılacağı açıklandı..

Oluşumu 45 milyon yıl öncesine dayanan ve dünyada benzerinin Çin’de bulunduğu belirtilen Oltu’nun rengarenk tepeleri, ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunuyor.

Atatürk Üniversitesi Oltu Yerbilimleri Fakültesince, gökkuşağı gibi farklı renkleriyle insanların ilgisini çeken tepelerin bölge turizmine katkı sağlayacak hale getirilmesi için bir proje hazırlandı.

Projeyle jeopark çalışması yapılacak tepelerin turizme kazandırılarak bölgeye çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaretine açılacak.

“Renkli tepeler 45 milyon yılda oluştu”

Atatürk Üniversitesi Oltu Yerbilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Özgür Bilici, bölgenin Alp Himalaya kuşağında yer aldığını söyledi.

Renkli tepelerin 45 milyon yıla yakın geçmişi olduğunun bilindiğini ifade eden Bilici, şöyle konuştu:

“Bu tepelerin iklim şartları ve özellikle milyonlarca yıl süren erozyon gibi etkenler sonunda bu hali aldığını bilmekteyiz. Tepelerin kırmızı rengi, bu rengi veren ana madde olan demir ve buna benzer minerallerin rüzgar ve erozyon ile birikmesi sonucu oluşmuştur. Oluşumla ilgili yer yer yeşil ve farklı renkler ihtiva eden renklerden de bahsetmek gerekir. Bunlar da yine içindeki farklı minerolojik bileşenlere dayandırılmaktadır.”

“Bu muhteşem görüntüyü turizme kazandırmak istiyoruz”

Özgür Bilici, renkli tepelerle ilgili çok fazla çalışma yapıldığını belirterek, bölgede buna benzer görüntülerin olduğunu anlattı.

Bayram Şahin ARPA/Oltu

1 adet yorum; “Oltu’daki 45 milyon yıllık güzellik…

  1. İstanbul.un taşı toprağı altın
    Evet Oltu.nun da taşı toprağı altın buyurun Oltu taşımız altın idi şimdi toprağımızda altın oldu .
    Memleketimizde keşfedilmeye bekleyen nice deyerlerimiz tabiat güzelliklerimiz var.
    Bu güzellikleri oryaya çıkaran
    Yrd Doç. Dr Özgür Bilici beyi Oltu .ya yaptığı bu calışmasından dolayı tebrik eder başarılar ının devamını dilerim.Turaner Karamusaoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir