Çeşme’deki Romanlar çadırkentten kurtuluyor!

İzmir’in Çeşme ilçesinde çadırkentlerde, ilkel şartlarda yaşam sürdüren ve geçimlerini çöp toplayarak sağlayan Roman vatandaşlara kalacak yer sağlanması için adım atıldı.

Ekinoks Çevre ve Kültür Derneği’nin yıllardır üzerinde durduğu ve her kuruma yazı gönderdiği sorun nihayet çözülüyor.

Ekinoks Derneği Başkanı
Yasemin KUMAŞ

Çeşme ve çevresinde yaşayan 100 kadar Roman aileyi kötü şartlar ve çadırlardan kurtarılması gerektiğini dile getiren Ekinoks Derneği Başkanı Yasemin Kumaş’ın talepleri şöyleydi:
 
1-  Öncelikle sade ve mütevazi bir yerleşim imkanı ile Roman ailelerin çadırkentlerden çıkarılması şarttır. İnsani ve sosyolojik boyutunun yanı sıra bu konu; çevre kirliliği boyutu ile de kabul edilemez. Devletimiz büyük ve güçlü bir devlet olup milyonlarca sığınmacı ve mülteciye kucak açmışken kendi vatandaşı olan bu insanlara biran evvel sahip çıkılmalıdır.
 
2- Aile reisi olan erkekler, hurda demir, plastik, kağıt benzeri çöpe atılı atık materyaller toplamacılığı yaparak hayatını idame ettirmektedir. Bu insanlar atık kontrol yönetmeliği ve sıfır atık projeleri kapsamında il özel idare veya belediyeler bünyesinde istihdam edilmek suretiyle sosyal güvence-sabit gelir koşullarında istihdam edilmelidir.
 
3- Anneler ve genç kadınlar için mesleki eğitim çalışmalarıyla sosyal hayat ekonomi turizm branşları içerisinde yer edinmeleri sağlanmalıdır.
 
4- Asgari şartlarda yaşam standardı , hijyen koşulları ve sosyal güvence sağlanmadan burada yaşayan çocukların toplumun parçası olması aidiyet hissiyle yetişmesi bir gelecek umudu edinmeleri mümkün olamaz. O çocuklar toplum dışına itilmeye kötü yola düşmeye mahkum kalır, sürekli ve kontrolsüz şekilde çocuk sayısı artan roman yerleşkeleri bu çerçevede köklü düzenlemelerle ele alınması kaçınılmazdır.

Bu dilekçeler bir türlü karşılık bulmazken Ekinoks Derneği’nin isteği  CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu tarafından duyuldu. Bölgeyi ziyaret eden ve kötü yaşam tarzını gören Purçu, İzmir Valiliği, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Kaymakamlığı ve Çeşme Belediyesi ile görüşmeler yaptı. Öncelikle bir hazine arazisi bulunacak ve yerleşim sorunu çözülecek. Bu süreçte istihdamla ilgili çalışmalar da yapılacak.


Bölge halkı sorunları için adım atılması nedeniyle büyük sevinç yaşadı. Kendilerine el uzatan Ekinoks Derneği ve Milletvekili Özcan Purçu başta olmak üzere tüm yetkililere teşekkür etti. Bugün yapılan tespit çalışmalarına CHP’li Purçu, Büyükşehir Başkanı Soyer’in Başdanışmanı Ahmet Altan, Büyükşehir Belediyesi Kültür Şube Müdürü, Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir