Tepkiler üzerine Bakanlık Ölüdeniz ve Kayaköy’de jeotermale onay vermedi

Tepkiler sonuç verdi, Bakanlık Ölüdeniz ve Kayaköy’de jeotermale onay vermedi.

Ölüdeniz ve Kayaköy’de birinci derece doğal ve arkeolojik sit alanı bulunan altı noktadaki jeotermal arama ruhsat izni, tepkiler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan döndü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne bağlı Ölüdeniz ve Kayaköy’de içinde arkeolojik ve doğal sit alanı bulunan altı noktasında jeotermal kaynak aramasına dönük projeye onay vermedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Muğla’ya bağlı Fethiye İlçesi’nin Kayaköy Mahallesi ve Ölüdeniz Mahallesi’nde bulunan 2 bin 182,5 hektarlık alan için jeotermal kaynaklar arama İhalesini Abdulvahap Çelik isimli bir şahsa vermişti. Gerekli izin ve ruhsatlarla ilgili süreci de onaylamıştı. Projeyle ilgili ÇED süreci de başlatmıştı.

Jeotermal aranacak 6 noktada arkeolojik ve doğal SİT alanları var

Projenin yer aldığı noktalar arkeolojik ve 1. Derece doğal sit alanları bulunuyordu. Sondaj noktalarından iki tanesinin Ölüdeniz Plajı Lagünü’nünde arkeolojik sit ve 1. derece doğal sit alanı içerisinde, bir tanesinin Kayaköy Mahallesi Soğuksu Plajı mevkiinde 1.derece doğal sit alanı içerisinde, bir tanesinin Delikliburun/Gemiler Sahili arkeolojik sit ve doğal sit alanı içerisinde, iki tanesinin de Darboğaz Plajı kuzeyindeki Oyukbaşı Tepesi mevkiinde 1. derece doğal sit alanı içerisinde kaldığını belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir