TFF’ye sorular…

Korona virüsü nedeniyle hayatın durduğu dünyada son 3 ayda yaşananlar kabus gibi. Sanayiden turizme, küçük esnafından tutun da büyük esnafına kadar herkesin yara aldığı süreçte spordan sanata kadar tüm aktiviteler de durmuş durumda. Salgının sadece ülkemizde açtığı ekonomik yara milyarlarca dolar değerinde…

Böylesi kaotik bir süreci yaşayan ülkemizin, yeniden normale dönmesi için uzun bir zamana ihtiyacı var. Salgının ivme kaybetmesi belki bizlere moral oluyor ancak tehlikenin henüz geçmediğini de biliyoruz.

Dünyanın belli başlı ülkelerinde tedbirler yavaş yavaş kaldırılsa da yaşanan dramatik sürecin etkileri uzunca bir süre geçmeyecek. Gerek ekonomik istikrarın yeniden yakalanması, gerekse sosyal hayatın tekrar eski canlılığına kavuşması yıllar sonrasında olacak.

Bu süre zarfında duran futbol müsabakalarının ise ne zaman başlayacağı konusunda net bir tarih yok. Avrupa’da Fransa, Hollanda ve Belçika Futbol Federasyonları ligleri oynatmama kararı alıp şampiyonu belirlerken, hiçbir takımı da küme düşürmedi. Futbolun merkezi olan İngiltere, İspanya, İtalya ve Almanya’da ise maçların yeniden oynanıp oynanmayacağı hala tartışılıyor. Bu ülkelerdeki bazı takımlar sezonun mutlaka tamamlanmasını isterken, bazı takımlar ise salgın devam ettiği sürece maçların oynanmaması gerektiğini açıkladı. Yapılan araştırmada futbolcuların büyük çoğunluğu da oynamak istemiyor.

Ülkemizde de önceki gün bir araya gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir buluşmasının ardından liglerin yeniden başlayıp başlamaması konusunda kararı Futbol Federasyonu’nun vermesi gerektiği açıklandı. Tüm bunlar konuşulurken Ankaragücü’nde forma giyen Ricardo Faty’nin testi ise pozitif çıktı!

Böylesi kaotik bir ortamda maçların oynanmasında ısrar etmek sporcu ve insan sağlığını tehlikeye atmaktan başka bir durum çıkarmayacağı aşikar. Süreç içinde yaşanabilecek olası en kötü senaryo karşısında federasyon baş sorumlu olarak suçlanacak ve bu vebalin altında ezilecektir…

Birçok takımın yabancı oyuncusu şu anda ülkelerinde salgının geçmesini bekliyor. Her şeyin düzeldiğini kabul etsek bile; o oyuncuların buraya gelip 14 gün karantinada kaldıktan sonra en az 3 hafta idman yapacak olmasıyla liglerin en yakın 15 Haziran’dan evvel başlaması mümkün görünmüyor.

Ve; esas sorular şunlar:

  • Gerek oyuncuların, gerek teknik kadroların gerekse o maçta görev alan saha komiserinden tutun da gazeteciye kadar onca görevlinin sağlığını nasıl koruyacaksınız? 
  • Kalan maçları nasıl ve ne şekilde oynatmayı planlıyorsunuz? Maçlar oynanmazsa ne olacak? Böylesi bir ortamda oynamak çok mu gerekli?
  • Salgının tam olarak geçmediği bir ortamda maçların oynatılmasının doğru olduğuna inanıyor musunuz?
  • Eğer maçlar tekrar oynanırsa ve bu süre zarfında her hangi bir oyuncu, teknik direktörde virüsün olduğu tespit edilirse ne yapacaksınız?

Sorular böyle devam edip gidebilir… Şimdi herkes Futbol Federasyonu’nun vereceği kararı bekliyor. Bakalım ne diyecekler?  

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir