20 bin ‘GAZİ’ ilanla ‘GAZETECİ’ arıyor!

Malul Sayılmayan Gaziler Derneği Başkanı Mesut Kılıçaslan, 20 bin dernek üyesinin ‘sesini duyurmak’ için yıllardır sürdürdükleri mücadelede destek bulamayınca, sosyal medya hesabı ve bazı platformlarda, kamu adına görev yapan “gazeteciler” aradıkları paylaşımında bulundu.

Mesut KILIÇASLAN

Onlar, vatan için canlarını ortaya koyan, çatışmalarda yaralanan, uzuv kaybeden, hatta vücutlarında şarapnelle, kurşunla yaşamlarını sürdüren askerler, polisler… Ama tedavileri sonrası Sosyal Güvenlik Kurumu’nun malullük derecelendirmesinin dışında kaldıkları için “gazi-malul” unvanı verilmeyen, haklarını aramak amacıyla “Malul Sayılmayan Gaziler Derneği” çatısı altında birleşen 20 bine yakın kişi.

“Malul” kabul edilmeleri için mücadelelerinde sorunlarına çözüm, hatta tercüman, ses olacak bir mecraya ulaşamayınca, bir başka ifadeyle “bıçak kemiğe dayanınca” dernek başkanı Mesut Kılıçaslan’dan bir çıkış geldi.

Kılıçaslan, sosyal medya hesaplarında ve bazı platformlarda “20 Bin malul sayılmayan gazimiz, neden santim santim ölçülüyor da gaziliği verilmiyor? Bu soruyu sayın Cumhurbaşkanına soracak, korkmayan, adamın adamı olmayan, cesur, vatanını, askerini, polisini seven gazeteci ve muhabir arıyorum. Türkiye’deki tüm gazeteci ve muhabirlere duyurulur” paylaşımında bulundu.

SGK milim milim ölçüyor, gazilik hakkımızı vermiyor!

Kılıçaslan, Haber Ekranda’ya yaptığı açıklamada, devletin bekası ve milletin bölünmez bütünlüğü için bölücü ve yıkıcı terör örgütleri ile verilen mücadelede yaralandıklarını, SGK’nın 1053 sayılı nizamnamesinde malullük için belirlenmiş değerin altında kalmaları sebebiyle gazi olarak kabul edilmediklerini belirtti.

“SGK nizamnameyi baz alarak bizleri santim santim, milim milim ölçüyor gazilik hakkımızı vermiyor” ifadesini kullanan Kılıçaslan, kendinden örnek vererek, yaralanarak iki parmağını kaybettiğini ama 1 santimle gazilik unvanını alamadığını açıkladı.

Vücudunda kurşunla, şarapnel parçalarıyla yaşayan dernek üyelerinin bulunduğunu, bazılarını ağır metal zehirlenmesi sonucu yaşamlarını yitirdiğini kaydeden Kılıçaslan, “Bu arkadaşlarımız vatan için yaralandıklarından ve bunun sonucunda yaşamlarını yitirdiklerinden aslında şehitler. Ama yaralanmaları nizamnameye uymadığından, defnedilirken tabutlarına bir Türk bayrağı dahi örtülmüyor. Hala ağır metal zehirlenmesi yaşayan çok sayıda arkadaşımız var. Çalmadığımız kapı kalmadı, kimse bu taşın altına elini koymak istemiyor. Beş yıldır ilgili bakanlıktan randevu talep ediyoruz, ciddiye dahi alıp randevu vermiyorlar” dedi.

Vatan haini değiliz, gazilik onurunu istiyoruz

Durumlarını anlatmak için bir anısını örnek veren Kılıçaslan, askerde yaralandığını ama gazi olmadığını öğrenen bazı kişilerin “askerden kaçmak için mi kendini yaraladın?” soruları yönelttiğini, bunun kendilerine çok ağır geldiğini söyledi.

“Vatan haini değiliz, gaziyiz. Onurla taşıyacağımız gazilik unvanımızı istiyoruz” diyen Kılıçaslan, 15 Temmuz’da, Kore’de yaralanan, kendileriyle aynı durumdakilerin Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile gazi unvanlarını aldıklarını, aynı yöntemle sorunlarının çözülmesini istedi.

Siyaset sizin olsun, destek istiyoruz

Ulusal yayın yapan televizyonlardan ilgi görmediklerini, ulaştıkları siyasilerin ise hak arayışlarını eleştiri olarak değerlendirip kendilerine mesafe koyduklarını dile getiren Malul Sayılmayan Gaziler Derneği Başkanı Mesut Kılıçaslan, “Biz siyasetçi değiliz, hakkımızın peşinde koşuyoruz. Bu söylemlerimizden dolayı siyasilerden olumlu adım atılmasını beklerken, tepki alıyoruz. Siyaset bizim işimiz değil, siyasiler yapsın. Biz onur mücadelesindeyiz, gazilik unvanının verilmesini istiyoruz ve bu konuda halktan, gazetecilerden, siyasilerden, destek bekliyoruz” diye konuştu.

Mesut KILIÇASLAN Devlet BAHÇELİ, Kemal KILIÇDAROĞLU ve Binali YILDIRIM ile görüşüp dertlerini dile getirmiş

İstanbul’da bir dernek üyesinin, bu yaşananlar nedeniyle bunalıma girerek yaşamına son vermek istediğini kaydeden Kılıçaslan, dernek başkanı olarak üzerinde ağar bir sorumluluk bulunduğunu, 20 bin mağdur insanın sorununun çözüm beklediğini sözlerine ekledi.

11 adet yorum: “20 bin ‘GAZİ’ ilanla ‘GAZETECİ’ arıyor!

 1. Evet bizlerin sesini duyan yokmu diyoruz 25 yıldır ağrım var doktor yüzde 4 engel raporu veriyor peki ya çektiğim acının yüzdesi diye soduğumda ben acıyı göremem diyor. Evet yaşamak lazım hissetmek lazım.

 2. Sayın mesut kılıçaslan’ın bahsettiği istanbulda canına kastetti dediği arkadaş benim.İşte 1993 yılındanberi 27 yıldır yaşadığım sıkıntıları geçtim acıları ağrıları geçtimde eşim canım dediğim eşinden canım birtanem dediğim kızım ve oğlumdan geçtim hayatımdan belkide ahiretimden geçtim Bu millete helalolsun hakkım bu vatana ama siyasilere birokrasiye bizi umursamayanlara haramolsun hayatımı mahfeden ve arkadaşlarımı şehit eden ve bunca yıldır süre gelen terör örgütlerinin kanı kurusun onları besleyen yataklık eden siyaseten hak veren ve demokrasi adına haklı gören kim varsa kalbinden haklı görse bile Allah ıslah etsin ıslaholmuyorlarsa kahruperişanetsin.Bizler şehidin şahidi olduk arkadaşlarımızın şehadetine tanıkolduk onlara imrendik ama ne şehit ne gazi olabildik Allah Tüm anaların şehit gazi analarının tüm mehmetçiğin analar günü kutlu olsun mevlüt

 3. Suriyede canimi koydum. Daeş’e karsi. Yara aldim. Sarapnel ile yasiyorum. Ama gazi degilim.boyle durumda ne demeli? Vatan sağolsun.!

 4. 🇹🇷
  YÜCE TÜRK MİLLETİNİN VİCDANLARINA SESLENİYORUM

  MİLLETİN NAMUSUNU VATANIN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜGÜNÜ KORUMAK İÇİN TERÖRLE MÜCADELE YAPMIŞ YARALANMIŞ VÜCUDUNDA TERÖRİST,ONLARCA JARAPNEL PARCALARIYLA YAŞAYAN 19’BİN VATAN EVLADINI GAZİ SAYMAYAN İDARECİLER HER KİMLERSE VATAN HAİNİ DİRLER.
  BENİM BOYNUM BİRDEN FAZLA SEVİYEDEN KIRILDI C5C6 C7T1,MULTİPLE SERVİKAL FRAKTÜRÜ TANISIYLA SABİT VE KALICI ESER KALDI,BOYUN OMURGA HAREKETLERİM %25 DEN FAZLA KISTLI DEVAMLI AĞRILI VE STABİLİTE BOZUKLUĞU YAAPTIĞI ALENİ DOKTOR RAPORLARIYLA TEYİD EDİLDİĞİ HALDE DEVLET VE İDARECİLERİ BENİ GAZİ SAYMIYOR NEDEN NEDEN.

  YÜCE TÜRK MİLLETİM BU İKTİDAR AYRIMCILIK YAPIYOR,15 TEMMUZDA TIRANAĞI KIRILANI TOKAT YİYEN MÜEZZİNİ GAZİLİK ONURUYLA ŞEREFLENDİRDİLER,15 TEMMUZU İKTİDAR KENDİLERİNE YAPILMIŞ GÖRÜP VATAN SEVER YARALANAN VATANDAŞIMIZI DERECELERİNE BAKILMAKSIZIN GAZİ SAYMALARI YERİNDE ÖLÜP,BİZLER KİMLER İÇİN HANGİ VATANIN BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜGÜNÜ KORUMAK İÇİN TERÖRLE MÜCADELE YAPTIK YARALANDIK VÜCUDUMUZDA DÜŞMAN MERMİSİ İLE YAŞIYOZ GAZİ DEYİLİZ VE İDARECİLE VATAN HAİNİ DİRLER BOYNUM KIRILDI YETMEZMİ GAZİ DEYİLİM…

 5. 1989 yıllında şirnak cudi dağında yaralandım
  Evet, şehitlerin şahidi olduk
  Ama gazi olamadık
  Bizi görmemezlikten gelen, ” yakışır mı TÜRKIYE CUMHURİYETİ DEVLETİNE CM CM GAZİLİK ÖLÇMEK ” diyen ve gazilik onurumuzu vermeyen bütün siyasilere hakkımı helal etmiyorum

 6. 🇹🇷ŞEHİDİN ŞAHİDİ GAZİ🇹🇷

  YÜCE TÜRK MİLLETİNİN VİCDANLARINA SESLENİYORUM,BİZLERİN SAHİBİ AZİZ MİLLETİMİZ SİZLERSİNİZ

  AZİZ MİLLETİMİZ,BİZLER SİZLERİN NAMUSUNU KORUMAK İÇİN TERÖRLE MÜCADELE YAPTIK YARALANDIK VÜCUDUMUZDA DÜŞMAN MERMİSİ JARAPNEL PARCALARIYLA YAŞIYORUZ HAKKIMIZ SİZLERE HELAL OLSUN.

  AZİZ MİLLETİMİZ FERYADIMIZ BİZLERİ ISLAK MENDİL GİBİ KULLANIP ATAN VE KADERİMİZE TERK EDEN BU NANKÖR ALÇAK İKİ YÜZLÜ MÜNAFIK SİYASETCİLERE,
  BİZLER ÇOK ŞEY İSTEMİYORUZ VATAN MİLLET İÇİN DÖKMÜŞ OLDUĞUMUZ KANIMIZIN VÜCUDUMUZDAKİ AZ VEYA ÇOK ESERİ KALAN YARALARIMIZIN NİŞANI OLAN GAZİ’LİK ONUR MADALYAMIZIN VERİLMESİDİR

  AZİZ MİLLETİMİZ BU İKİ YÜZLÜ SAHDEKAR SİYASETCİLER ALLAHIN NEH ETTİYİ İNSANLAR
  BİZLER PARA KARŞILIĞI VATANI SAVUNMADIK,BU SÜZDE MÜSLÜMAN ÖZÜNDE İKİ YÜZLÜ MÜNAFIK SİYASETÇİLER YATAKLARINDA EŞLERİNİN SICACIK KUCAĞINDA YATARKEN BİZLER O KUŞ UÇMAZ KERVAN GEÇMEZ YÜCE ENGİN DAĞLARDA,YAĞMUR ÇAMUR KIŞ,GECE GÜNDÜZ DEMEDEN TÖRÖRİST KURŞUNLARIYLA İNLETİLDİK VE SONUÇ OLARAK VÜCUDUMUZDA DÜŞMAN MERMİSİ JARAPNEL PARCALARIYLA YAŞIYORUZ VE BU LANET OLASI SİYASİLER BİZLERİ GAZİ SAYMIYOR,NEDENMİŞ YARAMIZ SANTİMLE ÖLÇÜLÜYOR SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNUN BELİRLEMİŞ OLDUĞU ORANIN ALTINDA OLDUĞU İÇİN GAZİ SAYMIYORLAR VE ONUR MADALYAMIZ VERİLMİYOR.

  AZİZ MİLLETİMİZE SORUYORUM,BU KANUNU YAPAN SİYASETCİLER DEYİLMİ

  AZİZ MİLLETİMİZ BİZLERE SAHİP ÇIKIN
  ALLAH RIZASI İÇİN.

  MALÜL SAYILMAYAN GAZİLER DERNEĞİ ÜYESİ.

 7. 20 yıl önce vatan uğruna çarpışırken mayına bastım şarapnellerle yaşadım hiç biri acıtmadı üzmedi küstürmedi devletin bizi sahiplenmediği kadar..
  Teröristlerin ailelerinin yanında gözyaşı dökenler bizi görmedi derdimizi anlattığımızda kafasını kaldırıp bakmadı takdir yüce Türk milletinin

 8. Bi daha ki sefere askere gittiğimiz zaman çatışma da yaralandigimiz zaman belki düşünürler

 9. 15 Temmuz Gecesi tırnağı kırılan gazi sayılıyor ama Cudi de gabar da tendürek te pkk ile çatışma da 5 kurşun la yaralan san bile kolun bacağın kopmadımı gazi değilsin.bu nasıl devlet bu nasıl ADALET. Birde dünyanın en büyük ADALET sarayını bu ülke de inşa etmişler.

 10. Ben ve arkadaşlarım 3713 TERÖRLE MÜCADELE KANUNUN Terörle mücadele kapsamında icra edilen kırsal ve şehir operasyonlarda yaralanmış olan ve “sakatlık oranının malulen emekliye ayrılmaları için yeterli seviyede” olmaması veya çalışırken bu konu ile ilgili raporun EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’ NE ve Askerlik sağlıkla ilgili maddelerine uygun olmamasından dolayı terörde yaralanan çalışan ve emekli ÖZEL HAREKÂT ve TERÖR polis ve askerleriz. Bu konuyla ilgili bütün evraklarımız mevcuttur.
  3713 sayılı terörle mücadele kanununa göre yaralanmış olanlara bu yaralanmalarına bağlı olarak ortaya çıkan kalıcı rahatsızlıklarının 13/7/1953 tarihli ve 1053 sayılı Vazife Malullüklerinin Nevileri ile Dereceleri Hakkında Nizamnamede ( bu Nizamname ABD devletinden alınmıştır) belirlenmiş rahatsızlıklardan olmamamızdan dolayı, derece tespitinde bulunan 6 kademeye göre bizler organ eksikliği olmamasından dolayı malul gazi olamıyoruz.
  Daha açık söylemek gerekirse parmağı operasyonda parmağı kopan asker veya polisin parmağı cetvelle ölçülüp karar veriliyor. Vücudun herhangi bir yerinde kalan kurşun hayatı tehlikesi yoksa yine gazi değilsin ama çıkarılırsa ölürsen şehit olursun. Eğer operasyonda yaralanmış olursan bir evrakın eksik ise yine olamıyorsun.
  Bu 6 kademe çoğaltarak ve yeni çıkacak maddeler kapsamında değerlendirip, organ eksikliği olmasa bile yaralanmış olan bizlere de Gazilik onurumuzu verip sosyal haklarımızdan yararlanmamızı sağlanabilir.
  1. Vazife malulü maaşı bağlanması (Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından)
  2. Maddi ve manevi tazminat alınması (İçişleri Bakanlığından)
  3. Sosyal ve mali hak ve yardımlar (Devlet ve belediyeler tarafından sağlanan)
  Bizimle ilgili çeşitli partilerimiz (iki parti hariç) milletvekillerimiz 4 adet kanun teklifi verdi ama ne yazık ki komisyonda bekliyor. Söz veren iktidar partisinin milletvekilleri de var.
  Ben ve arkadaşlarım hiçbir zaman devletimize küsmedik. Çalışan veya emekli özel Hareket ve Terör polisleri her zaman verilecek her türlü görevi yapmaya her zaman hazırız. Bizler Şehit olma arzusuzuna ulaşamayan ve içimizde buruk acısı olan ama yaralanmış olan tek isteğimiz yaralanmış olan bizlere gazilik onurumuzun verilmesi.
  Malul Sayılmayan Gaziler Derneği Ege Bölge Sorumlusu

  Saygılarımla.

 11. Sırada bi haber oldumu bizim gazete ciler sıraya girerler al size haber 20 bin malul sayilmiyan gaziler unutulmuş köşeye atmışlar 15 temuz da Kardeşlerimize veren Hakları bizlerede versinler onu dile getirin
  Bizler ovey evlat değiliz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir